Dawniejsza nazwa zapalenia płuc?


Cytat:

| Suchoty, umarl na suchoty - tak starzy ludzie powiadali w mojej wsi.

Suchoty to dawna nazwa gruźlicy, a nie zapalenia płuc.A to tak wszyscy umieli rozróżnić?  W takim razie czekam na ludową albo
i naukową, ale sprzed oświecenia nazwę przewlekłej obturacyjnej choroby
płuc, rozedmy, zapalenia opłucnej itd.

Cytat:

Krystianpzdr
piotrek

 

Dawniejsza nazwa zapalenia płuc?

Użytkownik "piotrpanek"

:
Cytat:

| Suchoty, umarl na suchoty - tak starzy ludzie powiadali w mojej wsi.

| Suchoty to dawna nazwa gruźlicy, a nie zapalenia płuc.

A to tak wszyscy umieli rozróżnić?  W takim razie czekam na ludową albo i
naukową, ale sprzed oświecenia nazwę przewlekłej obturacyjnej choroby
płuc, rozedmy, zapalenia opłucnej itd.Pytanie było o dawną nazwę zapalenia płuc. Jeśli chodzi o rozróżnianie, to
nazwę "suchoty" (phthisis) wprowadził już Hipokrates. Dawne nazwy chorób
często związane były z wyglądem chorych. Suchoty - bo wyniszczenie organizmu
przez gruźlicę było powodem "wysuszonego" wyglądu (a nie od suchego
kaszlu - w gruźlicy charakterestyczne jest raczej odpluwanie plwociny z
krwią; poza tym gruźlica nie musi byc płucna).
Co do rozedmy, to dawniej na chorych na tę chorobę mówiono "sini (lub
różowi) dmuchacze".

Krystian

Opensourcowe odtwarzacze


Cytat:| Traktujesz szkodliwość palenia jako coś zerojedynkowego - zdechnie,
| nie zdechnie.
Oczywiście, że nie.  Są możliwe trzy stany:
1. Zdechnie
2. Zachoruje, ale wyzdrowieje.
3. Nic mu nie będzie.  4. Zachoruje na dowolną przewlekłą chorobę związaną z paleniem.

A do tych należą: choroba wieńcowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc
(z licznymi wariantami), miażdżyca (po kilkunastu sekcjach naprawdę
widać, który z sekcjonowanych za życia palił /a który palił i pił/),
różne interesujące raki nosogardła i płuc (w 95% tytoniopochodne).

Jubal

copd u koni?

COPD = Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Więcej szczegółów tutaj: http://portal.horsesport....article&sid=177
I wcale się nie śmieję. Sam niedawno zacząłem o tym czytać, bo trafiłem do jazdy konia z problemami z układem oddechowym.

 

Atrovent N - aerozol wziewny

Chcialam polecic inhalator na problemy z oddychaniem W przypadku mojego szczurka działa bardzo dobrze Wet polecil mi kupic inhalator a moj kochany dziadek uslyszawszy ze szczurek ma zapalenie pluc i astme dal mi swoj (niestety lek jest na recepte) Gdy szczurek ma atak wystarczy psiknac z dwa trzy razy albo mu prosto do pyszczka albo w malym pudelku zamknac i uzyc i po paru minutach napad mija bardzo ulatwia mu to oddychanie, mniej kicha i nie swiszczy A teraz troche danych specjalistycznych :
Skład:
1 ml (20 kropli) płynu do inhalacji zawiera 0,25 mg bromku ipratropium. 1 dawka aerozolu zawiera 20 g bromku ipratropium.

Działanie:
Lek o silnym działaniu spazmolitycznym na mięśnie gładkie oskrzeli na drodze hamowania odruchu z nerwu błędnego. Zapobiega wzrostowi stężenia wewnątrzkomórkowego cGMP, który następuje w wyniku oddziaływania acetylocholiny na receptory muskarynowe w mięśniach gładkich oskrzeli. Działa miejscowo w oskrzelach, nie powodując występowania układowych działań niepożądanych. Działanie występuje w czasie 5-10 min (roztwór do inhalacji) lub około 15 min (aerozol) od podania i utrzymuje się przez 5-6 h.

Wskazania:
Leczenie podtrzymujące stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) obejmującej zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Astma oskrzelowa.

Zaleta jest to ze lek zaczyna dzialac b szybko i dziala kilka godzin Raz juz myslalam ze mi sie ogonek udusi bo wcale nie mogl zlapac powietrza i inhalator pomogl teraz jak widze ze ma dusznosci i oddycha ciezko mordka dzialam

Witajcie w starej bajce

Leki na cukrzycę, jaskrę czy astmę miały stanieć na dniach. Nowych przepisów wciąż jednak nie ma, więc na obniżki przyjdzie poczekać co najmniej kilka tygodni.

Resort zdrowia po raz kolejny nie wysłał na czas list refundacyjnych leków do druku w Dzienniku Ustaw. Poprzednio, w pierwszych dniach grudnia 2007 r., doprowadziło to do całkowitego chaosu w aptekach: pacjenci wykupywali leki po różnych cenach, bo aptekarze w ostatniej chwili dostali nowe cenniki mające obowiązywać od 1 grudnia. W tej chwili grozi nam identyczna sytuacja: zgodnie z projektem rozporządzenia o refundacji leków nowe ich ceny powinny zacząć obowiązywać od 1 lutego. Rozporządzenia nie ma, do aptek nie trafiła jeszcze żadna informacja w tej sprawie.

Co znalazło się na najnowszych listach refundacyjnych? Po wprowadzeniu zmian pacjenci wydadzą na leki refundowane o 250 mln zł mniej. Zmienić mają się ceny leków na choroby przewlekłe: za większość z nich pacjenci zapłacą 3,20 zł. W tej chwili państwo co prawda do nich dopłaca, ale i tak np. za lek na ciężką postać przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - częstą chorobę u palaczy - pacjent płaci 50 zł, za lek na jaskrę - 30 zł. Ceny niektórych insulin mają spaść z 20 do 10 zł.

Kupie papierosy

Cytat:
Dlatego warto zyc !!!!


Chyba raczej "dla tego warto umrzeć" na raka płuc, albo tylko przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, albo cała masę innych nowotworów nikotynozależnych, czy chorób układu krążenia... ale tak to już jest w życiu - Wybory wybory i jeszcze raz wybory !! No i oczywiście konsekwencje!
Pozdrawiam wszystkich palaczy!!
PS. Sam paliłem więc wiem cóż to za "przyjemność" palenia przy kawie itp itd Niestety to tylko uzależnieniowa ułuda przyjemności...

O uzależnieniach

Mam w pracy z uzależnieniami swoje doświadczenie sięgające około 16 lat.
Przejrzałem notatki...
trafiłem na taki ogólny, posthelingerowski wpis;
Mowa uzależnień:
papierosy - dym - nie chcę tego widzieć!!!
- pykanie dymem - odejdźcie
popch /przewlekła obturacyjna choroba płuc/ = kaszel, jestem na was zły! odejdźcie!!! (co wam zrobiłem?)
alkohol:
rausz = chcę, żeby wszyscy się kochali! - nic nie mogę zrobić /tylko pić/
upojenie = lepiej ja odejdę niż wy!
kac = jestem gorszy = to ja odejdę... :evil:

Palenie papierosów - wszystko o ...

Skróty to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest to podstępny wojownik przenika do organizmów podatnych między innymi na przeziębienia zapalenia oskrzeli it.p. Z wielką lubością wybiera palaczy siedzi sobie w Tobie i Cię żre nic nie boli, a robi się głupio, krótki oddech męczysz się zwiększa Ci się podatność na różnego rodzaju infekcje. Jeżeli jeszcze coś innego Ci dokucza to leczysz to co cię boli, a to siedzi w Tobie i cię żre. W zasadzie choroba nieuleczalna przewlekła. Żeby zahamować postęp stwierdzonej choroby musisz bezwzględnie rzucić palenie. AN to samo co AA czyli towarzystwo wzajemnej adoracji wspomagające się wzajemnie w słusznym celu.
Ps. oczywiście rozumiem Kazika i Robina też takie teorie i jeszcze bardziej rozbudowane głosiłem.
Marek

11.11 polska flaga

Cytat:Ja tez tak mysle, jak bede dalej tyle palil.To rzuc, ja rzucilem (po 20 latach palenia) jak zobaczylem jak umiera moj Tesc na niewydolnosc oddechowo-krazeniowa bedaca skutiem przewleklej obturacyjnej choroby pluc. Palil 50 lat. Ostatnie 10 dni swojego zycia spedzil podlaczony do respiratora. Raka mozesz dostac lub nie, to loteria a POChP u palacza jest 100%, i na dodatek nieuleczalna.

Dychawica oskrzelowa lub COPD

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD) jest dolegliwością układu oddechowego, wywołaną chroniczną, niewyleczoną chorobą płuc lub serca.

Ten typ schorzenia należał wcześniej raczej do rzadkości. COPD objawia się szybkim, nieregularnym oddechem, pojawiającym się już przy niewielkim wysiłku i uspokajającym się powoli, któremu często towarzyszy kaszel i wyciek wydzieliny śluzowej z nosa. Często się rozwija, gdy w przeciągu kilku tygodni nie powiedzie się leczenie zapalenia oskrzeli połączonego z kaszlem.

Początkowo silny, mokry kaszel przeistacza się w głuchy, suchy kaszel. Kondycja konia stopniowo się pogorsza. Powodem tego jest przede wszystkim wyrównanie zmniejszonej wydolności układu oddechowego przez podwyższenie liczby oddechów oraz wyrównanie zwiększonego wydychania za pomocą mięśni brzucha. Powstaje również wydzielina śluzowa, wyciekająca z nozdrzy.

Zaleczanie COPD jest dzisiaj często możliwe dzięki aplikowaniu preparatów o wydłużonym czasie działania oraz przez odseparowanie zwierzęcia od czynników zewnętrznych, które mogłyby podrażniać drogi oddechowe. Obniżona kondycja konia wymusza też mniejsze wykorzystanie konie. Obecny stan wiedzy wyklucza całkowite wyleczenie.

węzły :9 ALe się boję ;(

Witam,

Po pierwsze - rzuć palenie. Wiek i stwierdzenie, że chcesz wszystkiego spróbować, nie tłumaczy złych wyborów. Musisz sobie uświadomić, że palenie jest jedną z najprostszych dróg do raka (nie tylko płuc, udowodnione, że palenie papierosów sprzyja wielu innym nowotworom). Co prawda nie każda osoba paląca ma raka, za to niemal każda rozwija tak zwaną przewlekła obturacyjną chorobę płuc (dla nauki poczytaj sobie w internecie o POChP - może to będzie dla ciebie motywacją do rzucanie palenia).
Odnosząc się do Twoich węzłów chłonnych, jeśli masz objawy infekcji gardła (pisałeś o tym) powiększenie węzłów chłonnych szyjnych jest jak najbardziej normalnym objawem. Węzły chłonne pachowe wcale nie jest łatwo zbadać i to co wyczuwasz, może nie mieć z nimi nic wspólnego. Wydaje mi się jednak, z uwagi na opisywany przez ciebie "świszczący oddech" że powinien Cie zbadać i osłuchać lekarza. Raka w tej chwili jednak nie podejrzewam.

Pozdrawiam

Rozedma

Witam.

Rozedma to inaczej zniszczenie ścian pęcherzyków płucnych i zwiększenie nieczynnych oddechowo przestrzeni powietrznych płuc. Choroba ta ma charakter postępujący i rozwija się często w POChP (Przwlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc) lub też jest jej początkowym stadium. Najczęstszą przyczyną rozedmy jest palenie tytoniu. Rozedma rozwija się u 40% nałogowych palaczy. Początkowe objawy to przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny oraz duszność, na początku podczas wysiłku. Rozedma jest nieodwracalna, można jedynie starć się zapobiec jej rozojowi przez całkowite zaprzestanie palenia.

Pozdrawiam

problemy z oddychaniem

Witam.
Na pewno powinien Panią obejrzeć pulmonolog. Wg mnie obowiązkowo powinna mieć Pani wykonaną spirometrię (możliwe, że także z podaniem leków rozkurczowych) i gazometrię.
Astma jest często dziedziczna, dlatego trudno wykluczyć u Pani taką możliwość. Inną przyczyną może być przewlekła obturacyjna choroba płuc, która często daje obraz podobny do astmy i trudno ją od tej ostatniej odróżnić. Ale diagnozę można postawić tylko na podstawie badań.
Pozdrawiam

czesc!!!!!

No nie,żartujesz teraz........?
Oczywiście,że szkodzi,najbardziej bierne palenie-czyli przebywanie wśród palących.Tylko mam nadzieję,że nie potraktujesz tego jak wyboru między większym,a mnieszym złem.
Palenie-oprócz spraw nowotworowych,zawałow serca,wylewów w konsekwencji nadciśnienia-prowadzi w efekcie końcowym do Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc(POCHP)-bardzo "męcząca"dolegliwość,uwierz-moi rodzice właśnie tak rozpoczęli swój wiek dojrzały.
Myślę,że nie warto sie przekonywać na własnej skórze o konsekwencjach palenia.
Pozdrawiam

Wątek adopcyjny - konie.

Gerania
To 17-sto letnia klacz rasy Wielkopolskiej .Koń choruje na COPD . To przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jej przyczyną
może być długotrwałe przebywanie konia w zamkniętych, małych pomieszczeniach, niezbyt dobrze wietrzonych, na ściółce ze słomy. W naszych
warunkach klimatycznych siano i słoma często są zbierane po deszczach, zawilgocone, co sprzyja rozwojowi na nich grzybów, które uważane są za
główne czynniki alergiczne powodujące tę chorobę.Gerania potrzebuje moczonego siana i owsa oraz najlepiej całodziennego
pobytu na powietrzu, gdyż jest to alergia także na kurz.Może chodzić na spacery pod siodłem z ograniczoną ilością kłusa. Świetnie
nadaje się na towarzysza dla innego konia.Ta choroba nie jest smiertelna, ale przewlekła. Nie można jej wyleczyć, ale
można łagodzić jej skutki lekami i odpowiednimi warunkami chowu.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6c74ff8c4d1fb00e.html

Pozdrawiam Serdecznie

Palenie papierosów

W Polsce ok. 2 mln ludzi, głównie palaczy, choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Większość chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia

Każdy z nas doskonale wie, co to rak piersi czy rak płuca. Dla niektórych te dwie nazwy to wręcz (często niesłusznie) synonim wyroku śmierci. Gdyby jednak spytać na ulicy przeciętnego przechodnia, co to jest POCHP, pewnie nie wiedziałby, o co chodzi. Jeszcze bardziej zdziwiłby się po usłyszeniu, że na tę chorobę każdego roku umiera więcej ludzi niż z powodu wymienionych wyżej nowotworów. Jak się szacuje, do 2020 r. stanie się ona trzecią po zawałach i udarach mózgu przyczyną zgonów na świecie. Z tego właśnie powodu POCHP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, była najczęściej poruszanym tematem podczas zakończonego w środę w San Diego w Kalifornii międzynarodowego kongresu poświęconego chorobom klatki piersiowej.

Płuca- niepokojące objawy

Mój problem wygląda następująco: w dzieciństwie cierpiałem na astmę i alergię, z tym że astma była raczej łagodna(żadnych poważnych ataków), a jeżeli chodzi o alergię to byłem odczulany. Od wielu lat nie przyjmowałem żadnych leków, może w sezonie przeciwalergiczne; mam 22 lata.
Ostatnio pojawił się u mnie przewlekły, ostry kaszel, jakby infekcja, z tym że nie było żadnych dodatkowych objawów typu gorączka. Lekarz przepisał mi "Flixotide Dysk(fluticasoni propionas)", 1 dawka zawiera 250 mikrogram propionianu flutikazonu oraz substancję pomocniczą: laktozę jednowodną. Oprócz tego od wielu lat palę papierosy, mało, maksimum pół paczki dziennie, nawet mniej, poza tym miałem dość długie, wielomiesięczne przerwy w paleniu. Objawy w sumie skończyły się zanim zacząłem przyjmować lek. Jednak przyjmuję go od jakiegoś tygodnia. Przez ten czas też nie palę. Dziś pojawiły sie u ,mnie dość niepokojące symptomy- zadyszka i poczucie braku tchu po względnie spokojnym wejściu po schodach oraz ostry ból w klatce piersiowej. Nigdy wcześniej to się nie zdarzało, nawet gdy bardzo dużo paliłem. Myślałem, że to wina teko leku, który zaszkodził nadwątlonym, jakby nie patrzeć, dymem tytoniowym płucom. W ulotce niczego się nie doszukałem, jedynie żeby zachować ostrożność w przypadku gruźlicy. Moje pytania są następujące:
- czy te objawy to początek przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub rozedmy?
- czy przyjmowanie tego leku mogło wywołać lub nasilić te objawy(ew.choroby)?
- co powinienem zrobić, czy zaprzestać przyjmowania leku?

ośrodek wentylacji domowej

Ośrodek Wentylacji Domowej w Bydgoszcz zajmuje się leczeniem respiratorem
lub przy pomoc masek nosowych w domu pacjenta. Swoim podopiecznym
zapewniamy specjalistyczną opiekę medyczną ze strony lekarza
anestezjologa, pielęgniarki i rehabilitanta oraz potrzebny sprzęt medyczny
(respiratory, ssaki, pulsoksymetry, koflatory, koncentratory tlenu, worki
Ambu, itp.).
Ze względu na to, że posiadamy podpisaną umowę z Narodowym Funduszem
Zdrowia - leczenie, sprzęt oraz rehabilitacja jest bezpłatna dla
pacjentów.
Wentylacja domowa pomaga chorym cierpiącym na:
-dystrofie mięśniowe,
-rdzeniowy zanik mięśni,
-stwardnienie zanikowe boczne,
-miopatie,
-kifoskoliozy i inne deformacje klatki piersiowej,
-zespół centralnej hipowentylacji,
-hipowentylację w znacznej otyłości,
-niektóre przypadki: obturacyjnego bezdechu sennego, przewlekłej
obturacyjnej choroby płuc, mukowiscydozy.
Działamy na terenie sześciu województw:
kujawsko - pomorskiego, opolskiego, świętokrzyskiego,
zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego.
Więcej informacji na temat naszej działalności, jak i samej metody
znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej:
http://www.wentylacjadomowa.pl

Katarzyna Orłowska

tel. 0 606-575-048
e-mail: katarzynaorlowska@wentylacjadomowa.pl
Ośrodek Wentylacji Domowej, Medycyna Specjalistyczna
Bydgoszcz

Fajeczki, czyli karmimy nasze raczki... =D

Przy okazji są czynnikiem ryzyka w takich chorobach jak : Buergera ( gdzie można stracić wszystkie kończyny), przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, miazdzycy, miazdzycy zarostowej tetnic konczyn dolnych, zespole lerisha i w wielu wielu innych. Mówia mi o tym codziennie na uczelni, ale w sumie i to mnie nie rusza. Za duzo sie o tym nasłuchałam. Pożyjemy, zobaczymy jak z tym będzie.42-42-564 shini-shini-goroshi

No to teraz moja kolej...

Wykazano zwiazek pomiedzy podwyzszonymi mianami przeciwcial w klasach IgG i IgA oraz obecnoscia kompleksow immunologicznych zawierajacych antygen C.pneumoniae a wieloma przewleklymi chorobami jak przewlekla obturacyjna choroba pluc(POChP),sarkoidoza,astma oskrzelowa oraz choroba wiencowa serca,tetniak aorty brzusznej,miazdzycowe zwezenie tetnicy szyjnej wewnetrzej......i tu mi sie wydruk urywa bo aby przeczytac dalej trzeba bylo oplacic dostep do pelnej tresci artykulu.......( a ja bedac w anglii nie moglam tego robic).....Tytul-Rola zakazenia Chlamydia pneumoniae w chorobach ukladu krazenia....Medycyna rodzinna 5/2002.....Szukaj ...powodzenia

Bezpłatne Profilaktyczne Programy Zdrowia

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu zaprasza do udziału w BEZPŁATNYCH PROFILAKTYCZNYCH PROGRAMACH ZDROWIA.
lProfilaktyczny Program Promocji Zdrowia z zakresu Raka Piersi-"
Mammografia"- pacjentki w wieku 50 - 69 lat, rejestracja osobiście lub
telefonicznie pod nr. 77 22 956.
Badanie wykonywane jest codziennie w godz. 10.00 - 14.30 w Szpitalu
Powiatowym w Zgorzelcu.

lProfilaktyczny Program Promocji Zdrowia z zakresu Układu Krążenia
pacjenci w wieku 35 - 55 lat.
Program realizowany jest w każdej jednostce Podstawowej Opieki
Zdrowotnej w miejscu zadeklarowania pacjenta na terenie Zgorzelca
i Powiatu zgorzeleckiego.

lProfilaktyczny Program Promocji Zdrowia z zakresu Przewlekłej
Obturacyjnej Choroby Płuc - "Spirometria" - pacjenci w wieku 40-65lat.
Program realizowany jest przez Poradnię Przeciwgruźliczą w Zgorzelcu na
ul. Warszawskiej 39 codziennie w godzinach 12.00 - 14.00.

lProfilaktyczny Program Promocji Zdrowia z zakresu Raka Szyjki Macicy
" Cytologia " - pacjentki w wieku 30 - 59 lat.
Badanie wykonywane jest w każdej Poradni " K" tj:
a) ul.Warszawska 30- codziennie w godz. 8.00 - 14.30
b) ul. Lubańska 11 - 12 codziennie w godz. 7.30 - 14.00
c) w Pieńsku we wtorki i czwartki w godz. 8.00 - 14.30
d) w Zawidowie oprócz środy w godz. 8.00 - 14 .30
e) w Sulikowie w środy w godz. 8.00 - 14.30
codziennie w godzinach 8.00 - 14.00

interna u prof Chojnowskiego i prakt na hem

pytania Chojnowskiego
toczen(polekowy, ukladowy, kryteria, rodzaje niedokrwistosci, zmiany w odd, zmiany hematologiczne)
hipoglikemia, spiaczki w cukrzycy
POChP
krwiomocz
CU
WZJG
krwawienie z p pok
wodobrzusze
rak jg
IZW
powiklania zawalu
AF
zawal z uniesieniem ST objawy i diagn
zylna ch zakrzepowo zatorowa+zatorowosc plucna
Stenoza mitralna i aortalna
obturacyjny bezdech senny
przewlekla nwd krazenia
niedokrwistosc chorob przewl i z niedoboru Fe

praktyczny u Blonskiego
analiza ekg
szmery odd
niedokrwistosc hem
przerost p i l komory w ekg
progresja zalamka R
bloki
hiperkaliemia i hiperkalcemia

prakt u Marandy
guz na rtg
przyczyny pow w chl i sledziony
opukiwanie wodobrzusza
obj Mob Graef

prakt u Trelinskiego
z Feltyego
obj oczne w nadczynnosci tarczycy
odma rodz i jak leczyc
plyn w opl gdzie nakluc
anemia apl - kryt ciezkiej, leczenie surowicami, przyczyny i rodzaje niedokrwistosci
ch Willenbrandta
podawanie czynnika w hemofiliach
zjaw osl w stenozie mitralnej, co oznacza wzmocnienie przedskurczowe

Świszczący oddech, nieustający kaszel ;( pomocy!!

Tez pomyslalam wpierw o astmie oskrzelowej. Ale swiszczacy oddech wystepuje tez w POChP ( Przewlekla obturacyjna choroba pluc) spowodowana m.in. dlugotrwalym paleniem duzej ilosci papierosow. Twoj narzeczony jest bardzo mlody, no ale niektorzy sa bardziej wrazliwi... Niech zglosi sie do lekarza rodzinnego, on w razie watpliwosci powinien go skierowac w odpowiednie miejsce- alergolog, pulmonolog.

[Problem] Palenie albo granie?

Osobiście za fajkami też nie przepadam. Odstraszają mnie konsekwencje, cena, a nawet smak, który nie specjalnie zachęca. Myślę, ze palenie to głupota. Jak sobie pomyślę o takiej POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc), która wcale nie jest lepsza od AIDS, to dziękuję, ale nie palę. A wracając do tematu, to osobiście wydaje mi się, że palenie na dłuższa metę będzie przeszkadzać w graniu. Tak jakoś na logikę patrząc. A swoją drogą, czy harmonijka palacza śmierdzi fajkami?

Palacze a nowe pomysły rządu

Cytat:... Ja zrobiłem to 12 lat temu i mam problem z głowy.

Ja 16 lat temu, a paliłem 60 dziennie (3 paczki Popularnych, a przedtem Sportów) - i ciągle szlag mnie trafia na ponadpragmatyczne, "totalitarne" ciągoty (a w Człeku one siedzą i czekają tylko na okazję!) Niepalących do sekowania Palaczy - i tak w końcu biednych.

Ponadpragmatyczne - czyli WIĘKSZE, niż potrzebne dla obrony praw Niepalących!

Problem mam "z głowy", ale nie z płuc. Na szczęście nie On, ale modna ostatnio Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Pojęcie dość obszerne. Mnie się zdarzyło kilka razy po prostu walczyć o kolejny oddech.

Poczucie koleżeństwa z Palaczami poczuciem - ale ukrywać faktów nie nalezy!

dyszenie u psa

Nie chcę Cię straszyć, moja Dori też tak dyszała, wet (nie jeden) twierdził, że to normalne, że jest ciepło (a to lato, a to kaloryfer). Niestety robiło się co raz gorzej - przerywanie snu na dyszenie, co raz szybszy oddech. Zaczęłam panikować. Badanie krwi wykazało podwyższoną hemoglobinę, a wet, do którego miałam zaufanie absolutne leczył Dori na serce. Było już naprawdę strasznie, gdy po ciężkich staraniach dostałam się do genialnego kardiologa i speca od oddychania dra Niziołka. Zrobiliśmy pożądne prześwietlenie i inne badania. Diagnoza lekko mną wstrząsnęła - okazało się, że Dori od co najmniej kilku lat choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W jednym płucu choroba jest tak zaawansowana, że działa tylko ok. 30%, drugie lepiej. Od 3 lat pies jest non stop leczony, ze świetnym skutkiem. Są gorsze momenty - intensyfikujemy wtedy kurację. Na pocieszenie - Dori ma 13 lat i 6 miesięcy, w styczniu przeszła dwugodzinny zabieg pod narkozą i wciąż ma się świetnie. Zbadaj psa pożadnie, w razie czego - im wcześniej zaczniesz leczyć, tym lepiej.

A poza tym, na pewno nic jej nie jest

ODDAM 7 letnia klacz sp

Dzicziczny jest roer, czyli dychawica świszcząca. Nie stwierdzonno dotychczas, aby COPD , czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc była chorobą dziedziczną...

Petycja do ministra zdrowia

Cytat:Z kraju; 09-01-2009 ["Gazeta Prawna"]
Nowe listy będą opóźnione
Znowelizowane listy refundacyjne będą obowiązywać najwcześniej od 1 lutego, mimo że wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiadał, że od początku stycznia.

Na aktualny wykaz leków, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, szczególnie oczekują osoby cierpiące na schorzenia takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, przerost gruczołu krokowego, wrzodziejące zapalnie jelita grubego oraz dzieci powyżej szóstego roku życia cierpiące na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dzięki nowym listom te cztery nowe jednostki chorobowe mają być objęte refundacją. W przypadku choroby Lesniowskiego-Crohna szacuje się, że pokrycie kosztów refundacji leków dla 5 tys. pacjentów będzie kosztować NFZ dodatkowe 20 mln zł rocznie. Natomiast sfinansowanie pozostałych to roczny wydatek ponad 100 mln zł.

Po zmianach na listach większość leków stosowanych w chorobach przewlekłych ma kosztować 3 zł 20 gr. Dotyczy to leków stosowanych w takich schorzeniach jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Na listę preparatów wydawanych za odpłatnością zostały przeniesione specyfiki stosowane w leczeniu jaskry. Obecnie znajdują się one na wykazie leków objętych 30-proc. odpłatnością.

Jak zapewnia Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia, już zostało zakończone kontraktowanie programów profilaktycznych finansowych przez NFZ zapewniających leczenie czterech kolejnych rzadkich chorób: Pompego, mukopolisacharydozy typu VI i II i zaburzenia wzrostu dzieci w wieku 6-12 lat.

Przedstawiciele stowarzyszeń diabetyków są rozczarowani, że do nowych list nie zostały dopisane długodziałające analogi insulin.

- Wynika to z tego, że rada konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych przesłała nam rekomendacje w tej sprawie już po zakończeniu procedury przygotowawczej. A Ministerstwo Zdrowia nie mogło zwlekać z przesłaniem do konsultacji projektów list refundacyjnych. Analogi te zostaną uwzględnione na listach przy ich kolejnej nowelizacji, czyli już wkrótce - tłumaczy Artur Fałek.("Gazeta Prawna")

Skąd to kichanie i kaszel

Nie można ich powstrzymać, ponieważ to obronne odruchy twojego organizmu. Służą oczyszczeniu dróg oddechowych.

Powtarzające się "apsik" trochę peszy, trochę męczy, ale tak naprawdę jest twoim sprzymierzeńcem. Podczas kichania bowiem powietrze z płuc wydobywa się z dużą szybkością, co znakomicie oczyszcza nos, np. z pyłu, piasku. Podobnie jest w przypadku kaszlu. Służy on wyrzuceniu z dróg oddechowych nie tylko kurzu wdychanego z powietrzem, ale też kawałków jedzenia, którym się zakrztusiłaś. Jest to więc odruch ratujący życie. Ale obydwa te objawy bywają też sygnałem choroby.

Kichanie

Towarzyszy najczęściej nieżytowi nosa, czyli po prostu katarowi. Gdy drobnoustroje zaatakują błony śluzowe nosa, tworzy się stan zapalny. Powstaje obrzęk i śluzowa wydzielina, która utrudnia ci oddychanie. Organizm usiłuje się jej pozbyć, dlatego kichasz. Uwaga! Kichanie towarzyszy także alergicznemu nieżytowi nosa, czyli katarowi siennemu.

Jak sobie pomóc

Wydmuchuj delikatnie nos. Nawilżaj podrażnione błony śluzowe roztworem soli fizjologicznej. Możesz przez kilka dni używać kropli do nosa, które zmniejszają obrzęk i wydzielinę.

Kaszel

Zwykle pojawia się wtedy, gdy jesteś przeziębiona, masz zapalenie gardła lub oskrzeli. Na początku jest suchy - niczego nie odkrztuszasz i kolejne napady takiego kaszlu nie przynoszą ulgi, podrażniają tylko błony śluzowe i nasilają skurcz oskrzeli. Warto skrócić tę fazę i przyspieszyć pojawienie się kaszlu mokrego, gdy wraz ze śluzem usuwa się z dróg oddechowych bakterie. Uwaga! Przewlekły kaszel może sygnalizować gruźlicę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, raka płuc.

Jak sobie pomóc

Sięgnij po syropy przeciwwykrztuśne. Nawilżają błony śluzowe, łagodzą stan zapalny i hamują odruch kasłania. Gdy kaszel stanie się mokry, nie powinnaś go powstrzymywać. Zażywaj wtedy syropy wykrztuśne. Rozrzedzają śluz i pobudzają do jego odkrztuszania. Stosuj je najpóźniej na 2-3 godziny przed snem, inaczej kaszel nie da ci spać.

Czy zimą można jeść lody?

Otolaryngolodzy nie zniechęcają do raczenia się tym smakołykiem zimą, bo jemy go wolno, w pomieszczeniach, w których panuje zazwyczaj temperatura 20-21C. Nie ma więc mowy o gwałtownym wychłodzeniu gardła, do jakiego dochodzi w upalny dzień. W niektórych sytuacjach wręcz zalecają jedzenie lodów, np. po usunięciu migdałków czy ekstrakcjach zębów. Taki smakowity "lek" działa bowiem przeciwkrwotocznie i przeciwobrzękowo. Ponadto lody, zwłaszcza śmietankowe, zawierają mleko bogate w wapń. Jeśli jednak chcesz zachować smukłą sylwetkę, jadaj je z umiarem. Niestety zmrożona słodycz jest wysokokaloryczna.

Źródło: Naj

Co nie zabije twoich płuc, wzmocni je?

Tlenek węgla, czyli czad, jest doskonale znaną toksyną. Każdego roku powoduje w naszym kraju śmierć kilkudziesięciu osób, a dodatkowo pogarsza stan zdrowia wielu kolejnych. Okazuje się jednak, że podawanie go w bardzo małych ilościach może być pomocne w leczeniu niektórych chorób płuc. Wśród potencjalnych celów takiej terapii wymienia się dwa bardzo częste schorzenia: astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Czad jest gazem niewidocznym, nie posiada także zapachu. Z tego powodu jest trudny do wykrycia bez odpowiedniego sprzętu. Jest to niezwykle groźne, gdyż wypiera on tlen z cząsteczek hemoglobiny, utrudniając jego transport do tkanek. Może to doprowadzić do groźnych zatruć, a nawet do śmierci.

Możliwe jest jednak zastosowanie tego gazu do leczenia niektórych chorób płuc związanych z rozwojem stanu zapalnego. Odkryto bowiem, że podany w odpowiednio dobranych dawkach tlenek węgla może skutecznie ograniczyć zapalenie, poprawiając stan zdrowia chorego. Wykorzystali to holenderscy naukowcy, którzy w ramach eksperymentalnej terapii podawali czad osiemnastu pacjentom chorym na POChP.

W ramach eksperymentu przez dwie godziny dziennie przez cztery kolejne dni podawano pacjentom powietrze z minimalną domieszką czadu. Po zakończeniu serii inhalacji pobrano od badanych osób próbkę wytwarzanego wewnątrz płuc śluzu i analizowano jego skład, aby określić liczbę i rodzaj komórek związanych ze stanem zapalnym. Okazało się, że zastosowanie nowatorskiej terapii pozwoliło obniżyć intensywność zapalenia aż o jedną trzecią. Dodatkowo ustalono, że podawanie tlenku węgla zwiększa oporność płuc na szkodliwe związki chemiczne.

W planach Holendrów są dalsze badania, przeprowadzone na większą skalę. Trwają także prace nad tabletkami zdolnymi do powolnego uwalniania toksycznego gazu, co pozwalałoby na zrezygnowanie z podłączenia do butli ze specjalnie przygotowaną mieszanką gazów. Wielu lekarzy jest jednak bardzo ostrożnych. Dr Paolo Paredi, autorytet w dziedzinie chorób płuc, twierdzi, że zastosowanie tlenku węgla do celów terapeutycznych nie ma większej przyszłości. Jego zdaniem, już teraz istnieją znacznie lepsze leki przeciw POChP, a kolejne są na etapie badań klinicznych. Zdaniem dr. Parediego, niezwykle ciężko byłoby dobrać optymalną, tzn. skuteczną i jednocześnie bezpieczną, dawkę czadu. Z tego powodu uważa on, że czyni to terapię zbyt niebezpieczną dla pacjenta.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

Żywność a Zdrowie

Duże ilości wędzonego mięsa szkodzą płucom

17-04-2007 11:30

wędzone mięso · przewlekła obturacyjna chorobę płuc · COPD · dr Rui Jiang · azotyny · czynniki nitrujące · rozedma

Jedzenie zbyt dużych ilości wędzonego mięsa może prowadzić do uszkodzenia tkanki, a w konsekwencji do chorób płuc. Badacze z Columbia University zaobserwowali, że ludzie spożywający wędzone mięsa co najmniej 14 razy w miesiącu częściej cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (COPD, chronic obstructive pulmonary disease).

Za taki stan rzeczy naukowcy obwiniają azotyny z mięsa (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine). Są one stosowane jako dodatki konserwujące, antybakteryjne i utrwalacze koloru. To im zawdzięczamy różowy kolor wędlin.

Szef badań, dr Rui Jiang, podkreśla, że do uszkodzenia tkanek dochodzi najprawdopodobniej w wyniku działalności czynników nitrujących.

Z azotynów powstają czynniki nitrujące, które mogą uszkadzać płuca, doprowadzając do wytworzenia się stanu przypominającego rozedmę.

Naukowcy przyjrzeli się danym 7.352 Amerykanów, którzy w latach 1988-1994 wzięli udział w Trzecim Narodowym Sondażu Zdrowia i Żywienia.

Porównali wyniki działania płuc z ryzykiem wystąpienia COPD. Zaobserwowali, że płuca osób, które często jadły mięsa, gorzej funkcjonowały i częściej chorowały one na przewlekłą chorobę obturacyjną.

Amerykanie stwierdzili też, że ludzie jedzący dużo wędzonego mięsa częściej byli palącymi mężczyznami o niższym statusie socjoekonomicznym niż osoby, które nigdy nie uwzględniały takiego produktu w swoim menu. Dodatkowo panowie ci spożywali niewiele witaminy C, ryb, warzyw oraz owoców. Dostarczali jednak swojemu organizmowi więcej kalorii.

Wzięcie poprawki na te czynniki nie zmieniło w widoczny sposób wyników naszych analiz — twierdzi dr Jiang. Głównym podejrzanym nadal pozostaje więc wędzone mięso.

Autor: Anna Błońska
http://kopalniawiedzy.pl/index.html

http://www.dziennik.pl/De...ArticleId=40747

Czy palicie papierosy?

POChP, to przewlekła obturacyjna choroba płuc. Widziałem kiedyś plakat o tematyce antynikotynowej właśnie z takim napisem. Niewiele więcej wiem.

Może dlatego, że nie palę a pytanie było do palaczy

1

Tym razem to naprawde potrzebuje pomocy...

jak wcześniej pisałam było tak:
/////Wpierw było chyba wirusowe zapalenie gardła ze 4 dni z wysoka goraczką i mocnym osłabieniem- potem nagle i mocno zaatakowało zatoki (kłucie w uszach i czerwone zaropiałe jedno oko) nadal bol gardła ale sabszy. Wziełam ibuprom zatoki ,ostre objawy przeszły ale utrzymujace się 37,5 i bol gardła zacheciły mnie do wizyty u laryngologa. Stwierdził spływajaca wydzieline z zatoki lekko zaczerwienione struny głosowe i dostałam Azitrox 500. Jestem drugi dzień po łyknieciu antybiotyku i gardło zaczyna bardziej doskwierać. ///////
Internista zapisał Azitrox 500 po raz drugi,
Niestety po 7 dniach po drugiej dawce nadal utrzymywała sie gorączka 37,2-5 i jeszcze mocniejsze osłabienie. Udało mi się dostać do kardiologa-tachykardia 130 (echo serca ok) zlecone badania
wyniki badań USG brzucha cechy zwyrodnienia wóknisto tłuszczowego watroby. Nerki obustronnie echa zwłoknień,zatarcie zróznicowania miazszowo-zatokowego
RTG klatki cechy przewlekłego zapalenia oskrzeli
Badanie krwi Neutrofile 30,4% (norma 40-70%),limfocyty 61,2% (20-45%)
Mocz cieżar własciwy 1,009 (nieco za niski) kreatynina 94 (norma 58-96)
eGFR 56,1 norma powyzej 90!
Trojglicerydy podwyzszone 1,93 (norma 04-1,7)
Wszystkie inne wyniki w normie OB 5 (nie było prób watrobowych i CRP)
Na dodatek ogromne nerwy ( to przez te nerki mnie zdołowało totalnie)
A wczoraj (To już jakieś curiosum) zaczeło mnie boleć miesce na głowie- dokładnie na potylicy tuż nad szyja sa jakby 2 uwypuklenia czaszki jedno po lewej stronie jest bolesne przy dotyku,i przy odginaniu głowy do tyłu. skóra zaczerwieniona, ale miejsce nie jest powiekszone i nic specjalnego nie mozna wyczuć.
Nadal osłabienie, stała goraczka 37,5. w tej chwili (to chyba juz wszystko mnie boli ale to nerwy nawet niepodejrzewałam siebie o az tak idiotyczno mocną reakcje) co do zatok to z wyjatkiem jakby coś spływało czy lepiło gardło nie mam innych objawów,( no ale to wygląda na niedoleczone). To rozpoznannie z rtg sugeruje chorobe obturacyjną płuc? Osłabienie jest ale serce utrzymuje tetno 85-90 i nie robi dalszych numerów.

No i tak...leczę sie prywatnie (mam ubezpieczenie ale te terminy i dostępności...)
Teraz chyba dorobię badania krwi próby watrobowe, CRP? no i co jeszcze?
No i do jakiego lekarza się udac... pewnie najlepszy byłby genialny internista ale to marzenie. Na wszystkich chyba mnie nie stać...
Chyba musze wstępnie postawić jakąs diagnozę żeby wybrac lekarza
To wszystko trwa już póltora miesiąca. Mam 44 lata
(jestem z Krakowa- jakby ktos wiedział o interniście)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Witam Mam pytanie gdzie mozna kupic kamizelke drenazowa lub aparat Medex 3D do wibracji kl.piersiowej i jaka jest ich cena?

Świętokrzyskie Centrum Onkologii, PET

PET coraz bliżej uruchomienia
anar
2007-08-29, ostatnia aktualizacja 2007-08-29 21:13

Gotowy jest już budynek, w którym zostanie zamontowany Pozytonowy Tomograf Emisyjny. Ogłoszony został też przetarg na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Tymczasem władze miasta zastanawiają się, jak urządzenie wykorzystać do badań profilaktycznych.
Rozstrzygnięcie przetargu na dostawę skanera PET wraz z wyposażeniem pracowni syntezy radiofarmaceutyków zaplanowano na początek października. - Dotychczas wszystko realizujemy zgodnie z harmonogramem. Wierzymy, że nadal tak będzie i pierwsze badania wykonamy w tym roku - mówi Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Budynek, w którym znajdzie się PET, ma ok. 1,5 tys. m kw. Teraz trwają prace wewnątrz obiektu. Powinny zakończyć się w listopadzie, wtedy też zostanie zamontowana aparatura medyczna.

Tymczasem władze Kielc zastanawiają się, w jaki sposób można by wykorzystać urządzenie. - Zwróciliśmy się z prośbą o informację, czy możliwe byłoby wykorzystanie PET-u do badań profilaktycznych, których zleceniodawcą jest miasto. Na razie to pomysł, ale myślę, że warto się nad nim zastanowić - mówi wiceprezydent Andrzej Sygut.

Miasto prowadzi kilka programów profilaktycznych, m.in. profilaktyki chorób układu krążenia, ochrony serca, wczesnego wykrywania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. - Ta sprawa wymaga poważnego zastanowienia, bo badania profilaktyczne mają zwykle charakter przesiewowy i są stosunkowo tanie. Tymczasem badania wykonywane za pomocą PET-u są dosyć drogie - zaznacza dyrektor Góźdź.

Pozytonowy Tomograf Emisyjny w najdrobniejszych szczegółach pozwala zobaczyć ognisko nowotworu i na bieżąco monitorować skuteczność zastosowanej terapii. W Polsce działają obecnie trzy takie urządzenia: w Bydgoszczy, Gliwicach i we Wrocławiu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4444510.html

Łamigłówki dla chcących wysilić swoj mózg

Wiecie co to jest POChP - Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc .Tylko 6% z nas słyszało tę nazwę a rocznie w Polsce umiera na nia aż 15000 Polaków

Palenie papierosów

Rzuć palenie, zbadaj płuca

Powodem takiego stanu jest brak wiedzy o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. POCHP nie istnieje w naszej świadomości jako choroba, która może nas zabić. Rozwija się przez długi okres, a w dodatku bardzo podstępnie. Czasami trochę pokaszlemy, zasapiemy się przy wysiłku czy szybciej zabije nam serce. Z czymś takim można jednak żyć nawet 20 czy 30 lat. Otrzeźwienie przychodzi, gdy pewnego dnia nie jesteśmy w stanie np. wejść po schodach do własnego mieszkania. Tylko że wtedy jest już za późno.

- POCHP jest chorobą nieuleczalną. Raz uszkodzone pęcherzyki płucne nigdy nie będą już pracować - tłumaczy prof. Śliwiński. Medycyna potrafi dziś tylko spowolnić przebieg choroby i złagodzić jej objawy. Najczęściej stosuje się w tym celu środki rozkurczające oskrzela i zwalczające proces zapalny sterydy.

Równie ważna jak leczenie jest rehabilitacja, której celem jest wzmocnienie mięśni biorących udział w oddychaniu. Trzymiesięczny program, w ramach którego chorzy trzy razy w tygodniu wykonują pod opieką specjalisty proste ćwiczenia fizyczne, znacznie polepsza wydolność ich mięśni oddechowych. Tak wynika z badań, o których podczas kongresu opowiedział dr Emil Wojda z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Najważniejszym jednak elementem zarówno leczenia, jak i zapobiegania POCHP jest odstawienie papierosów. - Rzucenie nałogu, nawet po 10 czy 15 latach palenia, znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo zachorowania, a na pewno złagodzi przebieg ewentualnej choroby - zapewnia prof. Śliwiński.

Jak jednak sprawdzić, czy w płucach rozwija się podstępna choroba? Istnieje proste badanie - spirometria. Za jej pomocą możemy ocenić, jak pracują nasze płuca i oskrzela. - W Polsce każda osoba po przekroczeniu 45. roku życia może mieć wykonane bezpłatne badanie spirometryczne - mówi prof. Śliwiński.

Problem w tym, że ktoś może już mieć wtedy 20 czy 25 lat palenia za sobą. Wtedy jego płuca są często tak zniszczone, że ciężkie POCHP jest tylko kwestią czasu. - Dlatego badać powinni się również młodsi ludzie. Z dostępem do spirometrii nie ma w Polsce problemu, nie jest to również specjalnie drogie badanie - 30-35 złotych. Powinien je zrobić raz do roku każdy, kto pali regularnie od kilku lat - zachęca prof. Śliwiński.

Onet, 15 marca 2008

Leki refundowane - po raz pierwszy lek na ADHD

Nowa lista z lekami refundowanymi - zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia - będzie obowiązywała od poniedziałku. W tym roku ma być ona aktualizowana minimum dwukrotnie.

Na liście refundacyjnej po raz pierwszy znalazł się preparat stosowany w terapii dzieci z ADHD. Nadal refundowane będą m.in. leki: na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli, chorobę Alzheimera, chorobę i zespół Parkinsona, chorobę Leśniowskiego-Crohna, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, ciężką postać przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, miażdżycę naczyń wieńcowych, mukowiscydozę, osteoporozę, padaczkę, schizofrenię, stwardnienie rozsiane, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także stan po zawale.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski mówił, że listy były przygotowane już w grudniu. - Oczekiwaliśmy na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w sprawie umieszczenia na niej analogów insulinowych, co postulowało wielu pacjentów - podkreślił.

W ocenie Twardowskiego, nie jest możliwa aktualizacja listy cztery razy w roku, co zakłada ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, uchwalona za rządów PiS. "Nie wynika to z braku dobrej woli czy opieszałości, ale z rozbudowanych procedur. Niezależnie, czy robimy to my, czy ktoś inny - trudno tego dokonać mieszcząc się w czasie. Kiedy przychodziłem do ministerstwa, jeszcze tego nie wiedziałem, teraz to wiem" - dodał wiceminister zdrowia.

Z kolei zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS), aktualizowanie listy leków refundowanych co trzy miesiące jest wykonalne.

"Jeżeli ministerstwo nie jest w stanie zrealizować ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, to niech ją zmieni. W założeniach chodziło o to, żeby przez częste aktualizowanie listy, producenci leków generycznych obniżali ceny - chociaż w czasach kryzysu będzie to trudne. Częsta aktualizacja listy jest wymagana przez UE" - powiedział PAP były wiceminister zdrowia.

za: Onet.pl http://wiadomosci.onet.pl/1934240,11,item.html

Gazeta.pl - 15.03.2009

W poniedziałek ministerstwo ogłosi nową listę leków refundowanych
awe, PAP2009-03-15, ostatnia aktualizacja 2009-03-15 23:20
Nowa lista z lekami refundowanymi - zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia - będzie obowiązywała od poniedziałku. W tym roku ma być ona aktualizowana minimum dwukrotnie.
Na liście refundacyjnej po raz pierwszy znalazł się preparat stosowany w terapii dzieci z ADHD. Nadal refundowane będą m.in. leki: na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli, chorobę Alzheimera, chorobę i zespół Parkinsona, chorobę Leśniowskiego-Crohna, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, ciężką postać przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, miażdżycę naczyń wieńcowych, mukowiscydozę, osteoporozę, padaczkę, schizofrenię, stwardnienie rozsiane, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także stan po zawale.

Nie będzie czterokrotnej aktualizacji

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski mówił, że listy były przygotowane już w grudniu. - Oczekiwaliśmy na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w sprawie umieszczenia na niej analogów insulinowych, co postulowało wielu pacjentów -podkreślił.

W ocenie Twardowskiego, nie jest możliwa aktualizacja listy cztery razy w roku, co zakłada ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, uchwalona za rządów PiS. - Nie wynika to z braku dobrej woli czy opieszałości, ale z rozbudowanych procedur. Niezależnie, czy robimy to my, czy ktoś inny - trudno tego dokonać mieszcząc się w czasie. Kiedy przychodziłem do ministerstwa, jeszcze tego nie wiedziałem, teraz to wiem - dodał wiceminister zdrowia.

Piecha: Unia domaga się częstej aktualizacji

Z kolei zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS), aktualizowanie listy leków refundowanych co trzy miesiące jest wykonalne. - Jeżeli ministerstwo nie jest w stanie zrealizować ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, to niech ją zmieni. W założeniach chodziło o to, żeby przez częste aktualizowanie listy, producenci leków generycznych obniżali ceny - chociaż w czasach kryzysu będzie to trudne. Częsta aktualizacja listy jest wymagana przez UE - powiedział były wiceminister zdrowia.

TVN 24 - 15.03.2008

Dopłacą do ADHD
OD PONIEDZIAŁKU NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH

Od poniedziałku nowa lista leków refundowanych
TVN24Już w poniedziałek resort zdrowia opublikuje nową listę leków refundowanych. Po raz pierwszy wśród leków, do których dopłaci państwo, znajdzie się preparat stosowany w terapii dzieci z ADHD. Lista jeszcze w tym roku ma być aktualizowana minimum dwukrotnie.
Nadal refundowane będą m.in. leki: na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli, chorobę Alzheimera, chorobę i zespół Parkinsona, chorobę Leśniowskiego-Crohna, choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe, ciężką postać przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, miażdżycę naczyń wieńcowych, mukowiscydozę, osteoporozę, padaczkę, schizofrenię, stwardnienie rozsiane, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także stan po zawale. 200 nowych leków refundowanych
Ponad 200 nowych leków trafiło na listę leków refundowanych - poinformowała... czytaj więcej »

Jak ujawnił wiceminister zdrowia Marek Twardowski, listy były przygotowane już w grudniu. - Oczekiwaliśmy na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych w sprawie umieszczenia na niej analogów insulinowych, co postulowało wielu pacjentów -podkreślił.

Ile razy aktualizować listę?

Lista jeszcze w tym roku ma być aktualizowana minimum dwukrotnie. Tymczasem uchwalona za rządów PiS ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej zakłada aktualizację listy cztery razy w roku. Jednak w ocenie Twardowskiego nie jest to możliwe. - Nie wynika to z braku dobrej woli czy opieszałości, ale z rozbudowanych procedur. Niezależnie, czy robimy to my, czy ktoś inny - trudno tego dokonać mieszcząc się w czasie - dodał wiceminister zdrowia.

Z kolei zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS), aktualizowanie listy leków refundowanych co trzy miesiące jest wykonalne. - W założeniach chodziło o to, żeby przez częste aktualizowanie listy, producenci leków generycznych obniżali ceny - chociaż w czasach kryzysu będzie to trudne - argumentował były wiceminister zdrowia. Jak dodał, częsta aktualizacja listy jest wymagana przez UE.

zadyszka

Arturo 51 ma chyba na myśli POCHP-przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,kiedyś nazywaną przewlekłym zapaleniem oskrzeli.Sprawa dotyczy raczej starszych osób i ma wyraźny związek np. z paleniem papierosów.
Wydaje się,że POCHP raczej na razie nie grozi Giocondzie .

Programy profilaktyczne

Ruszyły już programy profilaktyczne finansowane przez NFZ m.in. POChP
http://www.glebokioddech....blikacje&licz=3

Według zaleceń PTFP uważa się, że:
1. główną przyczyną POChP jest palenie tytoniu zarówno czynne jak i bierne
2. dodatkowymi czynnikami usposabiajacymi do wystąpienia POChP jest praca w zawodach: górnictwo, hutnictwo, transport, przemysł drzewny, papierniczy, włókienniczy, cementownie i przetwórstwo zboża, a także niski status socjoekonomiczny,
3.najbardziej skuteczną i najtańszą metodą zapobiegającą chorobie oraz istotnie wpływającą na rokowanie i przebieg POChP jest zaprzestanie palenia tytoniu (czynnego i biernego) na każdym etapie choroby.
Populacja objeta programem:
1. program adresowany w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia. palących papierosy oraz byłych palaczy, którzy nie mieli wykonanych badań przesiewowych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcyu (przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
2. programem mogą być objęci świadczeniodawcy w wieku 40-65 lat nigdy nie palący, ale mający typowe objawy POChP- kaszel i dusznośc podczas wysiłku.
Kryteria wykluczające:
Programem nie mogą być objęci świadczeniobiorcy, u których już wcześniej zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (lub przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedmę)

informator o zawartych umowach: na stronach właściwego terytorialnie Oddziału NFZ
http://www.nfz.gov.pl/new...nr=1&artnr=1483

Jak również:
Program profilaktyki chorób układu krążenia
Program profilaktyki raka szyjki macicy
Program profilaktyki raka piersi
Program profilaktyki gruźlicy

ElaS obiecałam i coś znalazłam nie tylko dla kobiet;)

Dlaczego zaczyna się palić papierosy?

Cytat:i pozostał nawyk .....ssania Mr. Green


hmmm.... <chrząknięcie>

co do palenia - tak, paliłam, zaczęłam skromnie, bo od wieku... 7 lat umiałam robić kółeczka, palić papierosa ciągnąć od filtru, przekładać zapalonego papierosa językiem w buzi bez pomocy rąk, uwielbiałam robić smoka ]:->

skończyło się to wraz z wykryciem przez moją mamę zniknięcia jej zefirków, które tak namiętnie fajczyłam (lubiłam ten miętowy posmak)... no cóż, były wtedy kapitany, klubowe, zefirki ende.. a wszystkiego nauczył mnie o 4 lata starszy kolega w piwnicy pod schodami, gdy inne dzieciaki bawiły się w doktora i w podglądanie, ja już jak femme fatale ciągnęłam fajeczkę

teraz to tylko od czasu do czasu łapnę (czyt. przypalę), ale tylko w sytuacji mocno chmielnych, kiedy nabiorę na to ochotę, chociaż odkąd moja mama zachorowała a raczej wykryto u niej POCHP (Przewlekła obturacyjna choroba płuc), dodatkowo wzmocnione niewyleczoną alergią z dzieciństwa - mam wstręt do wszelkich papierosów w mojej buzi, w pomieszczeniach, na ubraniach, włosach, w nosie, w oddechu innych... nigdy tego smrodu nie lubiłam, mamę gnoiłam, tępiłam, aż w końcu doszło do wyroku, gdy lekarz stwierdził: "Niech Pani dalej tak pali, jeszcze jeden dymek, a może się to skończyć na sklejeniu się płuc, które i tak trudno mi było u Pani wykryć" moja mama paląc od 14 roku życia, a więc 14 lat w jej przeliczniku (dodać 20 lat!), rzuciła palenie za jednym zamachem! gdy wszystkie wcześniejsze metody zawiodły, konsultacje z lekarzami, tableteczki, plastereczki, diety srety, ciach mach! i wszystkie paczki na śmietniku bezpańsko porzucone... ech, jestem z niej dumna... chociaż czy też musiało do tego dojść, że tylko lekarski wyrok przemówił jej do rozsądku? szkoda przede wszystkim zdrowia

Dziwny kaszel

Krótkie kompendium wiedzy o COPD
Przygotowała lek. wet. K. Płoneczka, Akademia Rolnicza Wrocław
COPD – PRZEWLEKŁE OBTURACYJNE SCHORZENIE
DOLNYCH DRÓG ODDECHOWYCH
1. Kaszel (ostry do przewlekłego)
2. Duszność
3. Wypływ z nosa
4. Obniżona wytrzymałość wysiłkowa
Występuje głównie na terenach zalesionych ale nie ma tła zakaźnego. Ograniczona
zostaje drożność oskrzeli, ma to charakter postępujący czemu towarzyszy nieswoista
nadreaktywność dróg oddechowych. Zwykle ujawnia się u koni powyżej 6 roku życia,
objawy nasilone są zwłaszcza zimą.
PRZYCZYNY
1. Uwarunkowania genetyczne np. alergie (różnego rodzaju) – wdychane są pyły,
roztocza, cząstki roślin – powodujące występowanie nawrotów i objawów choroby,
2. Czynniki infekcyjne (zakaźne),
3. Czynniki psychiczne – konie ze zwiększonym napięciem układu wegetatywnego
(wagotoniczne),
4. Hipowitaminoza A,D i schorzenia pasożytnicze,
5. Czynniki zoohigieniczne i środowiskowe (pylista karma, siano, słoma; zapylenie
powoduje rozwój swoistych grzybów i pleśni na które reaguje układ immunologiczny
produkcją specyficznych przeciwcial IgE),
Dochodzi do zmian w mięśnich gładkich oskrzeli – ulegają przerostowi. Powstają
zaburzenia w neuroregulacji (przewaga receptorów beta nad alfa w układzie
acetylocholinowym. Nabłonek oddechowy ulega uszkodzeniu i wtórnie przebudowie
(spada ilość komórek rzęskowych, zmienia się wydzielina oskrzeli – dużo żelu a mało
fazy zolowej).
COPD występuje częściej przy zaburzeniach w układzie krążenia (choroby serca,
zwiększone ciśnienie w krążeniu płucnym, niewydolność i przerosty w komorze lewej).
OBJAWY
- na zmianę zaostrzenie i remisja procesu i różne natężenie objawów,
- napadowy kaszel w czasie pracy,
- silne falowanie nozdrzy,
- wzmocnione szmery oskrzelowe,
- rzężenia wilgotne (głównie na końcu wydechu),
- granica płuc przesunięta do tyłu
I STOPIEŃ
- poprawna tolerancja wysiłkowa,
- od czasu do czasu kaszel, ale może go nie być,
- lekka rozedma pęcherzykowa – minimalne przesunięcie do tyłu
granicy płuc,
- TEST LOBELINOWY – 1-2 ml/100kg i.v. po nim głośniejszy szmer
pęcherzykowy,
- ENDOSKOPIA – mała ilość wydzieliny w tchawicy,
- BADANIE POPŁUCZYN Z TCHAWICY (TBS) - > neutrofili (16-
30%), makrofagi i eozynofile. Nie stwierdzano bazofili,
- GAZOMETRIA KRWI TĘTNICZEJ – małego stopnia niewydolność
oddechowa. Obniżone jest ciśnienie parcjalne O2, ale nie ma wzrostu
CO2 (norma 95-105, tu jest 90-95),
- RÓŻNICA CIŚNIEŃ OPŁUCNOWYCH - Ppl badamy w przelyku.
Badanie w spoczynku (Ppl norma poniżej 30 mm H2O, przy COPD
30-70 mm H2O),
- RTG – brak jest zmian przy I stopniu COPD
II STOPIEŃ
- Spadek tolerancji wysiłkowej
- Przewlekły kaszel – suchy, uporczywy ale mie ma podwyższonej
temperatury i wypływów z nosa,
- Duszność spoczynkowa,
- Tylna granica płuc przesunięta do tylu na szerokość dłoni,
- TEST LOBELINOWY – słyszalne rzężęnia przed i po teście,
- ENDOSKOPIA – zwiększona ilość wydzieliny w tchawicy,
- BADANIE POPŁUCZYN z tchawicy – jak w stopniu I,
- RTG +/- zwłóknienia, cień oskrzelików
III STOPIEŃ
- Max. obniżenie tolerancji wysiłkowej,
- Przewlekły kaszel,
- Wyraźnie przesunięta tylnia granica płuc,
- Opukiwanie płuc – wypuk zajawny, zwiększona powietrzność,
- Bardzo duża ilość wydzieliny w tchawicy (TBS – 80-90% neutrofile +
zmienione komórki nabłonka),
- Zwężanie oskrzeli przy wydechu,
- Ciśnienie parcjalne O2<80 ale kwasica wyrównana,
- Ppl 80-100
OBRAZ Z ROZWIDLENIA TCHAWICY
II STOPIEŃ - rozszerzenie żagielka, obrzęk swiatła oskrzeli, zaleganie wydzieliny,
III STOPIEŃ - zwężenie oskrzeli przy wydechu, duża ilość wydzieliny (ale nie jest
płynna i nie jest wyksztuszana na zewnątrz),
RYNIENKA WYDECHOWA – pod żebrami, przerośnięty m.rectus abdominalis
(m.prosty brzucha)
LECZENIE
WENTYLACJA – zmiana środowiska, przestawienie blisko drzwi, utrzymywanie na
trocinach, ograniczenie pylenia, sianokiszonki zamiast siana, pasze peletkowane, karma
granulowana – ale jest FORMA PASTWISKOWA – i tu alergia wziewna,
ROZSZERZENIE OSKRZELI
1. ANTYMUSKARYNOWE – Teofilina, Aminofilina
Izo- i Orcyprenalina iniekcje + Atropina 0.02 mg/kg
m.c.
2. INHALACJE - Bromek Ipratropium 2-3 mikrogramy /kg m.c.
3. Clenbuterol doustnie lub dożylnie prep. VENTIPULMIN 0.8 mikrograma/kg m.c.,
Pributerol,
5. STERYDY – nie stosowac KORTYZOLU
Metyloprednizolon a potem ACTCH (Acetylocholina),
6. MUKOLITYKI upłynniające wydzielinę - Acetylocysteina (Equimucil) 3g x 2 per os
- Dembrexin (Sputolysin) 0.6 mg/kg m.c.
- Bromhexin (Bisolvon) 0.3 mg/kg m.c.
+ Ambroxol
7. Alfa-2-adrenomimetyki

Pracując przy komputerze też ryzykujesz zdrowiem

Ku przestrodze

Cytat:Pracując w biurze lub przy komputerze jesteś narażony na utratę zdrowia w takim samym stopniu, jak osoby pracujące w przemyśle ciężkim lub szkolnictwie. Nie nabawisz się może pylicy płuc, ale zamiast niej czyha na Ciebie przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli, które spowoduje trwałe upośledzenie sprawności wentylacyjnej płuc - wynika z najnowszego raportu Portalu Biurowego Nowebiuro.pl.

Eksperci oceniają, że choroby wywołane pracą biurową będą najbardziej dolegliwymi schorzeniami zawodowymi w XXI wieku. Na polskiej liście chorób zawodowych już doganiają one schorzenia spowodowane pracą w przemyśle ciężkim i szkolnictwie.

W 2005 roku na 3249 przypadków chorób zawodowych stwierdzonych w Polsce 21% stanowiły przewlekłe choroby narządu głosu, nieco ponad 20% pylice płuc, blisko 19% choroby zakaźne lub pasożytnicze, ponad 10% ubytek słuchu, 5% choroby skóry i 24% pozostałe choroby zawodowe, przez które rozumiemy przede wszystkim dolegliwości spowodowane pracą w biurze w nieodpowiednich warunkach.

Obecnie przynajmniej raz w roku na bóle kręgosłupa uskarża się 80 na 100 dorosłych. To przede wszystkim osoby przez wiele godzin wykonujące pracę w pozycji siedzącej. Półżartem pojawiają się nawet głosy, że dla gospodarek krajów rozwiniętych choroby kręgosłupa są większym zagrożeniem niż strajki i recesja razem wzięte.

Warto zauważyć, że choroby związane z pracą w biurze to nie tylko choroby kręgosłupa czy narządów ruchu, ale także schorzenia alergiczne oraz zaburzenia psychologiczne związane ze stresem. Badacze oceniają, że na przykład na syndrom chronicznego zmęczenia - zwany także "grypą yuppies" - tylko w Ameryce i Europie Zachodniej cierpi ponad pół miliona osób. Do tego zestawu należałoby jeszcze dodać choroby wywołane działaniem promieniowania jonizującego oraz choroby układu wzrokowego wywołane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.

Raport Nowebiuro.pl mówi również, że w ciągu ostatnich ośmiu lat liczba osób, u których stwierdzono występowanie chorób zawodowych... zmniejszyła się ponad czterokrotnie. Zdaniem autorów raportu wcale nie wynika to z faktu, iż pracownicy przestali chorować. Po prostu pracodawcy najczęściej zwalniają tych, którzy w świetle kodeksu pracy wymagaliby przeniesienia na stanowisko nienarażające na dalszy rozwój stwierdzonej choroby. Pracownicy mają tego świadomość i w czasie badań okresowych ukrywają objawy chorób zawodowych.

Raport Nowebiuro.pl jest dostępny w formacie PDF.

Warto też pamiętać o tym, że na choroby narządów ruchu najczęściej kojarzone z pracownikami biurowymi są narażone również te osoby, które korzystają z urządzeń elektronicznych dla rozrywki. Przykładowo intensywne używanie np. telefonów komórkowych może powodować bolesne urazy kciuka, nadgarstka, łokcia, a nawet całego ramienia.

Źródło: Dziennik Internautów

Palenie tytoniu czy to grzech ?

Cytat:chciałbym zwrócic uwagę na jedną kwestię. Otóż każdy z tu obecnych zdaje sobie sprawę , że palenie jest szkodliwe, ale pozwolę sobie zwrócić uwagę, że palenie ma również dobroczynny wpływ w conajmniej dwóch kwestiach. Nie dyskutuję z niezdrowością, wiem, że to szkodliwe, więc nie ma sensu, żeby ktoś o ty, pisał tym niemniej palenie papierosów:

-zmniejsza znacznie ryzyko zapdnięcia na chorobę Parkinsona
-pomaga na tzw bóle naczyniowe, które są pochodną bóli migrenowych (chodzi wtedy zwykle , gdy boli jedna częśc twarzy)
co naukowe to powyżej , a ja od siebie dodam:
-żeby niektóre nerwusy nie jarały szlugów to by na świecie było więcej morderstw. Powaznie mówię.Choroby związane z paleniem tytoniu

--------------------------------------------------------------------------------

Liczne badania światowe wykazały związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy paleniem tytoniu a rozwojem chorób. Wynik ten był do przewidzeniu znając skład dymu tytoniowego jak i zasięg jego wpływu. Paląc papierosy wszystko jedno czy lekkie czy mocne narażamy się na rozwój wielu często śmiertelnych chorób takich jak:

Nowotwory złośliwe płuc: Wykazano, że od 90-95% nowotworów złośliwych rozwija się u osób palących w różnym czasie od rozpoczęcia tego nałogu w zależności od typu tytoniu, wieku rozpoczęcia palenia, ilości wypalanych papierosów czy cygar, czasu palenia. Ryzyko zachorowania zmniejsza się o połowę w przypadku palenia papierosów z filtrem a czas od zadziałania czynnika rakotwórczego do rozwinięcia pełnych objawów choroby wynosi od 15-20lat. Po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowania zmniejsza się o połowę po 5 latach a zbliża się do ryzyka osoby niepalącej po około 10latach. Uważa się również, że około 20-30% nowotworów złośliwych płuc u osób niepalących jest związanych z paleniem biernym (palący partner w domu, palący koledzy w pracy itp) gdyż w strumieniu bocznym znajduje się 5 razy więcej tlenku węgla, 2-3razy więcej nikotyny, 3-4razy więcej substancji rakotwórczych.

Nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani: Te nowotwory związane są w szczególności z paleniem cygar i fajek i występują około 2-20 razy częściej u osób palących niż niepalących.

Nowotwory innych narządów: Rozwój nowotworów może dotyczyć również innych narządów takich jak pęcherz moczowy, trzustka, nerki, żołądek, białaczki. Związane jest to ze składem dymu tytoniowego, którego składniki są rozpuszczalne w płynach tkankowych i tą drogą docierają do różnych narządów.

Choroby układu krążenia: Częstość zachorowania i liczba zgonów z powodu zawału serca, tętniaka aorty, nadciśnienia tętniczego, schorzeń degeneracyjnych mięśnia sercowego, schorzeń naczyń mózgowych, schorzeń naczyń obwodowych, krwotoku mózgowego jest większa u osób palących jak niepalących. Palenie papierosów prowadzi do zwiększenia zawartości cholesterolu, rozwoju blaszek miażdżycowych. Palenie papierosów beznikotynowych lub niskonikotynowych nie zmniejsza ryzyka zawału mięśnia sercowego wśród palących.

Choroby nienowotworowe układu oddechowego: Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest chorobą występującą 20-30 razy częściej u osób regularnie i intensywnie palących i jest przyczyną rannego odksztuszania, kaszlu, zaburzeń oddychania.

Inne choroby: Choroba Crohna, osteoporoza częściej występują u osób palących niż niepalących. Dym z papierosa przenika przez łożysko ciężarnej i może być przyczyną zespołu nagłej śmierci noworodka.

Choroby rzadziej występujące u palących: Badanie epidemiologiczne wykazały, że ryzyko nowotworu złośliwego błony śluzowej macicy jest o 50% mniejsze u kobiet palących niż u niepalących co jest najprawdopodobniej związane z zaburzeniami hormonalnymi u tych kobiet. Również rzadziej występują gładkokomórkowe mięśniaki macicy i zatrucie ciążowe. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego palenie zmniejsza ryzyko zachorowania na tę chorobę o połowę, a w chorobie Parkinsona redukuje umieralność o 20%.

Źródło: http://blubit.com.pl/science/31/tresc.htm

Śląski NFZ nie wykorzystuje pieniędzy...

Dla mnie jest karygodnym to, co się dzieje w śląskim NFZ! Jak można nie wykorzystać pieniędzy na badania profilaktyczne! Były kasy chorych, komuś się to nie podobało, że śląska kasa może przynieść dochód, że pieniądze, które ona zarobi zostają na Śląsku, zarzucano Sośnierzowi, że źle zarządza kasą. To teraz mamy w śląskim NFZ super menagerów, którzy jak nikt inny znają się na rzeczy! A winę najlepiej zwalić na centralę...

Z ponad 11 mln zł przeznaczonych na profilaktykę zdrowotną śląski NFZ wyda niespełna połowę. Pieniądze zamiast ratować życie chorych, wrócą do Warszawy.

W tym roku śląski NFZ realizuje pięć programów profilaktycznych. Chodzi w nich o wczesne wykrywanie najcięższych chorób, by pacjenci mieli jak największe szanse na przeżycie.

O tym, jak programy są realizowane, najlepiej mówią liczby. Z prawie 2 mln zł na profilaktykę chorób układu krążenia, np. zawałów, trzeba będzie zwrócić aż połowę. Na wykrywanie raka piersi NFZ wyda tylko 60 proc. tego, co planował. Podobnie będzie w przypadku badań prenatalnych dla matek, które obawiają się ciężkiej wady u swojego dziecka. Najgorzej wypadają programy wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i tzw. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (chorzy umierają, dusząc się, bo ich płuca nie są zdolne do oddychania). W pierwszym przypadku fundusz będzie musiał zwrócić dwie trzecie pieniędzy (ok. 2 mln zł), w drugim - aż trzy czwarte! Łącznie do centrali wróci 6 mln zł, które mogły służyć ratowaniu życia.

Śląski oddział NFZ zwala winę na Ministerstwo Zdrowia. - Dopiero w marcu dostaliśmy pieniądze na realizację tych programów. Poza tym rok w rok resort obejmuje programem tę samą grupę wiekową pacjentów, co zmniejsza liczbę osób spełniających kryteria do badań - wyjaśnia Ryszard Stelmaszczyk, rzecznik śląskiego NFZ.

Tymczasem lekarze obarczają winą fundusz. - Limit na badania prenatalne przekroczyliśmy o 30 proc. Fundusz, widząc, kto badania robi, a kto nie, powinien już w połowie roku skierować pieniądze tam, gdzie jest szansa na ich wykorzystanie - mówi prof. Krzysztof Sodowski, kierownik Kliniki Położnictwa oraz szef poradni Genom w Rudzie Śląskiej.

W przypadku chorób płuc też zawiódł fundusz - twierdzą lekarze. NFZ wymyślił, że tylko lekarze podstawowej opieki mogą badać pacjentów, robić im spirometrię, a potem na własny koszt wysyłać do specjalisty. Koniec końców ze stawki oferowanej przez fundusz zostają im marne grosze. - Nie rozumiem, dlaczego pacjenci nie mogą od razu trafiać do specjalistów - dziwi się prof. Jerzy Kozielski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób płuc.

W innych przypadkach winni są specjaliści ustalający wygórowane kryteria dla ośrodków realizujących programy profilaktyczne. Tak jest w przypadku wykrywania raka piersi. Teraz trwa spór towarzystwa ginekologów i towarzystwa patomorfologów o to, kto ma oglądać szkiełka z wymazem i ostatecznie diagnozować raka szyjki macicy. - Na Śląsku do tej pory robili to głównie przeszkoleni ginekolodzy. Patomorfolodzy przeforsowali jednak swoją opcję i teraz nie ma u nas komu robić badań - mówi prof. Bogdan Michalski, wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

- To skandal. Wygórowane kryteria sprawiają, że organizowanie całej profilaktyki traci sens. Powinna być dostępna dla jak największej liczby osób, a nie w kilku ośrodkach dla wybranych - twierdzi Anna Knysok, wicedyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie (oferta placówki w programie raka szyjki macicy też została odrzucona).

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha czarno widzi przyszłość. - Bitwa o pieniądze szkodzi, sprawia, że są marnowane, a pacjenci nie mają badań. Trzeba z tym zrobić porządek, ale nie wiem, kiedy się to uda zrobić - przyznaje.

Odzyskać swobodny oddech

Pokasłujesz od dawna, ale się tym nie przejmujesz. Tymczasem może to być objaw coraz powszechniejszej obecnie choroby płuc - POChP.

Liczba osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) dość szybko rośnie. W Polsce jest ich ok. 2 milionów. Ten niepokojący trend można zahamować, bo do choroby zazwyczaj dochodzi wskutek zaniedbań zdrowotnych.

Istota choroby

Polega ona na zmniejszeniu się przepływu powietrza przez drogi oddechowe wskutek przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Główną jej przyczyną jest palenie papierosów, chociaż wpływ na jej rozwój mają także zanieczyszczenie powietrza i praca w środowisku o dużym stopniu zapylenia. Dlaczego palenie papierosów w największym stopniu przyczynia się do rozwoju POChP? Po pierwsze, dym tytoniowy niszczy rzęski pokrywające błonę śluzową oskrzeli. Wówczas zaczyna w nich zalegać śluz i rozwija się stan zapalny. Jego skutkiem jest zwężenie oskrzeli i zwiększona ilość śluzu, co utrudnia oddychanie. Po drugie, dym tytoniowy uszkadza też pęcherzyki płucne (to dzięki nim tlen przedostaje się krwi). Pękają. W ich miejsce powstają puste przestrzenie wypełnione powietrzem. Dochodzi do rozedmy płuc. W rezultacie zmniejsza się przepływ powietrza przez drogi oddechowe i występuje duszność.

Kaszel i duszności

Choroba rozwija się powoli i skrycie, zazwyczaj po 40. roku życia. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że na nią cierpi. Pierwszy objaw POChP to kaszel, zwykle połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Początkowo pojawia się podczas przedłużających się przeziębień, później występuje codziennie i zaczyna coraz mocniej dokuczać (zwłaszcza rano). Trudno bowiem odkrztusić zalegający w oskrzelach śluz i pojawiają się kłopoty z oddychaniem. Z czasem dolegliwości się nasilają. Zaczyna brakować tchu podczas wysiłku fizycznego (np. przy wchodzeniu po schodach). Potem duszność pojawia się coraz częściej, nawet w trakcie czynności, które nie wymagają dużego wysiłku, np. ubierania się.

Papierosy precz!

Gdy zauważysz u siebie objawy POChP lub masz ponad 40 lat i palisz papierosy, powinnaś iść do lekarza. Pamiętaj, że choroba prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń układu oddechowego, dlatego ważne jest jak najszybsze podjęcie jej leczenia. W terapii stosuje się leki rozrzedzające śluz, rozszerzające oskrzela, a przy zaostrzeniach choroby - antybiotyki. W zaawansowanym stadium POChP stosuje się także tlenoterapię. Jednak wszystkie te środki jedynie poprawiają jakość życia i je wydłużają. Nie zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby, jeśli sama nie pomożesz swoim płucom. Rzuć palenie. To jedyny sposób na zahamowanie POChP.

Czy jestem chora?

Można to sprawdzić z pomocą spirometrii. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala zmierzyć objętość płuc i wielkość przepływu powietrza przez oskrzela. Polega na nabraniu powietrza i szybkim energicznym wydmuchaniu go w specjalny ustnik. Spirometria bardzo precyzyjnie określa stan zdrowia płuc. Powinnno się ją wykonać po raz pierwszy po 40. roku życia.

Jak złagodzić duszność

Oto sposoby rekomendowane przez wybitnego specjalistę w dziedzinie chorób płuc, prof. Jana Zielińskiego, koordynatora programu "Głęboki oddech" na rzecz walki z POChP:

1. Oprzyj się rękami o poręcz krzesła lub brzeg stołu, pochyl do przodu. Powoli wciągaj powietrze nosem, a wydychaj ustami złożonymi jak do gwizdania. Duszność powinna ustąpić po kilku minutach.

2. Jeśli duszność dopadnie cię poza domem, oprzyj się plecami o ścianę domu, drzewo, stań w rozkroku z rękami opartymi na biodrach i oddychaj, starając się wydłużyć wydech.

Uwaga! Gdy poczujesz duszność, natychmiast przerwij wysiłek fizyczny. Gdy trzymasz jakiś przedmiot w ręce, odłóż go. Więcej o programie oraz badaniach profilaktycznych na www.glebokioddech.pl

Źródło: Naj

Paweł - Życie "wychodzone"

Cytat:dowiedzieć się że w Polsce komuś wymiana aorty się udała, chociażby po kawałeczku.PozdroOpis chorych Przypadek 1.
Mężczyzna w wieku 73 lat, przyjęty w czerwcu 2006 r. do Kliniki Kardiochirurgii w stanie ogólnym ciężkim z powodu pęknięcia tętniaka aorty zstępującej w odcinku piersiowym i brzusznym. Rozpoznano typ I wg Crawforda – początek około 2 cm poniżej lewej tętnicy podobojczykowej, koniec na wysokości ujścia pnia trzewnego. Maksymalna średnica tętniaka dochodziła do 11 cm. Pacjent był od wielu lat leczony z powodu nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca (przebył jeden zawał mięśnia sercowego), przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycy – typ II (nieleczony insuliną). Wykonano wymianę części aorty objętej tętniakiem oraz wszyto ujście pnia trzewnego do protezy. Stwierdzono drożność jedynie dwóch tętnic międzyżebrowych, które podkłuto. W okresie pooperacyjnym pacjent był leczony drenażem opłucnej lewej z powodu odmy. W 21. dobie chory został wypisany w stanie ogólnym dobrym; po sześciu miesiącach od zabiegu czuje się dobrze.
Przypadek 2.
Kobieta w wieku 72 lat, przyjęta w sierpniu 2006 r. do Kliniki Kardiochirurgii w stanie ogólnym średnim z powodu objawowego tętniaka aorty zstępującej w odcinku piersiowym i brzusznym. W obrazie klinicznym dominowały znaczne, rozpierające dolegliwości bólowe w okolicy pleców i nadbrzusza. Rozpoznano typ I tętniaka aorty piersiowej wg Crawforda – początek około 2 cm poniżej lewej tętnicy podobojczykowej, koniec około 1 cm nad ujściami tętnic nerkowych. Maksymalna średnica tętniaka dochodziła do 9 cm. Od wielu lat pacjentka była leczona z powodu nadciśnienia, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycy – typ II (nieleczona insuliną). Wykonano wymianę części aorty objętej tętniakiem oraz wszyto ujścia pnia trzewnego i tętnicy krezkowej górnej – w jednej wyspie. Stwierdzono drożność ośmiu tętnic międzyżebrowych, które wszyto do protezy w jednej wyspie. W okresie pooperacyjnym nie występowały u chorej powikłania. Pacjentka została wypisana w 20. dobie w stanie ogólnym dobrym. Po trzech miesiącach od zabiegu czuje się dobrze.
Przypadek 3.
Kobieta w wieku 75 lat, przyjęta w styczniu 2007 r. do Kliniki Kardiochirurgii w stanie ogólnym średnim z powodu objawowego tętniaka aorty zstępującej w odcinku piersiowym i brzusznym. W obrazie klinicznym dominowały znaczne, rozpierające dolegliwości bólowe w okolicy międzyłopatkowej. Rozpoznano typ II tętniaka aorty piersiowej wg Crawforda – początek około 2 cm poniżej lewej tętnicy podobojczykowej, rozciągający się do rozdwojenia aorty i przechodzący na początkowe odcinki tętnic biodrowych wspólnych. Maksymalna średnica tętniaka w odcinku piersiowym dochodziła do 9 cm, a w brzusznym do 6 cm z klepsydrowatym przewężeniem do 4 cm pomiędzy ujściami tętnic nerkowych i ujściem tętnicy krezkowej górnej. Miejsce to wykorzystano do założenia klemu. Pacjentka była od wielu lat leczona z powodu nadciśnienia i przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. W 1983 r. była operowana z powodu zamknięcia lewej tętnicy biodrowej – wykonano udrożnienie tętnicy i wszycie łaty dakronowej w ścianę aorty i tętnicy biodrowej, poszerzające jej ujście. Obecnie u chorej wykonano wymianę części aorty i tętnic biodrowych objętych tętniakiem oraz wszyto ujścia obu tętnic nerkowych, a także pnia trzewnego i tętnicy krezkowej górnej. Stwierdzono drożność dwóch tętnic lędźwiowych, które podkłuto, oraz trzech tętnic międzyżebrowych, które również podkłuto z powodu znacznych zmian degeneracyjnych ściany aorty. Po 24 godzinach od operacji wystąpiło znaczne osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, z zachowaniem ograniczonej ruchomości palców i stopy oraz kolana po stronie prawej. Dodatkowo wystąpiły zaburzenia czucia głębokiego i powierzchownego po stronie lewej. Do siódmej doby pooperacyjnej utrzymywały się laboratoryjne cechy ostrej niewydolności nerek bez konieczności leczenia nerkozastępczego. Od 14. doby pooperacyjnej chora leczona była również z powodu powierzchownego rozejścia się brzegów rany brzucha oraz odleżyny w okolicy lędźwiowej. Obecnie ponad 30 dni przebywa w szpitalu intensywnie rehabilitowana neurologicznie z nieznaczną poprawą ruchu kończyn i powrotem czucia.

Gabi więcej wiary w naszych wspaniałych lekarzy

Leki i dostęp do specjalistów..

Właśnie znalazłam ciekawą stronkę dla lekarzy ...i spójrzcie same ...nie ma ani przepukliny op-rdzeniowej ani pęcherza neurogennego czy ogólnie mówiąc wady cewy nerwowej....w chorobach przewlekłych jest nasz lek tylko nadal przy stwardnieniu rozsianym.....

32) Stwardnienie rozsiane

Methylprednisolonum
Methylprednisolonum
Solu-Medrol
liofilizat + rozpuszczalnik do wstrzyknięć
0,5 g
1 fiol.s.subs.+rozp.
30,94
13,26
Methylprednisolonum
Solu-Medrol
liofilizat + rozpuszczalnik do wstrzyknięć
1 g
1 fiol.s.subs.+rozp.
58,69
25,16
Oxybutyninum
Oxybutyninum
Uroton
tabl. powl.
5 mg
30 tabl.
8,88
3,81
Oxybutyninum
Ditropan
tabl.
5 mg
30 tabl.
8,88
6,93
Oxybutyninum
Driptane
tabl.
5 mg
60 tabl.
17,77
9,56

A to wszystkie choroby przewlekłe......

A - Przewód pokarmowy i metabolizm
B - Krew i układ krwiotwórczy
C - Układ sercowo-naczyniowy
D - Dermatologia
G - Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
H - Leki hormonalne do stosowania wewnętrznego (bez hormonów płciowych)
J - Leki stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
L - Leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące
M - Układ mięśniowo-szkieletowy
N - Ośrodkowy układ nerwowy
P - Leki przeciwpasożytnicze, owadobójcze i repelenty
R - Układ oddechowy
S - Narządy wzroku i słuchu
V - Różne (varia)

01) Akromegalia
02) Astma, przewlekłe zespoły oskrzelowo-płucne
03) Choroba Alzheimera
04) Choroba i zespół Parkinsona
05) Choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe
06) Cukrzyca
07) Epidermolysis bullosa
08) Fenyloketonuria
09) Gruźlica, tym również gruźlica wielolekooporna i inne mykobakteriozy
10) Hipercholesterolemia LDL-C powyżej 130 mg/dl utrzymująca się pomimo terapii statynami w przypadku: stanu po zawale serca lub rewaskularyzacji wieńcowej (przezskórnej lub kardiochirurgicznej) stanu po rewaskularyzacji obwodowej lub amputacji obwodowej z powodu choroby miażdżycowej, hipercholesterolemii rodzinnej
11) Jaskra
12) Miastenia
13) Miażdżyca objawowa naczyń wieńcowych leczona stentami metalowymi (do 6 tygodni od implantacji stentu) lub stentami antyrestenotycznymi uwalniającymi leki (do 12 miesięcy od implantacji stentu) w celu zapobiegania zakrzepom
14) Moczówka prosta przysadkowa
15) Mukowiscydoza
16) Neuralgia popółpaścowa przewlekła
17) Niedoczynność tarczycy
18) Nowotwory złośliwe
a) Neutropenia w chorobach nowotworowych
b) Przerzuty osteolityczne w chorobach nowotworowych
c) Rak piersi i rak trzonu macicy
d) Rak piersi w II rzucie hormonoterapii
e) Rak prostaty
19) Osteoporoza
20) Padaczka
21) Padaczka oporna na leczenie
22) Pierwotna dyskineza rzęsek
23) Przewlekła obturacyjna choroba płuc
24) Przewlekłe owrzodzenia
25) Schizofrenia
26) Schizofrenia w przypadku nawrotu objawów psychotycznych podczas terapii neuroleptykami w wyniku udokumentowanego, uporczywego braku współpracy chorego
27) Stabilna dławica piersiowa u pacjentów z prawidłowym rytmem zatokowym, udokumentowanymi przeciwwskazaniami lub nietolerancją beta-adrenolityków
28) Stan po przeszczepie narządu unaczynionego bądź szpiku
29) Stan po resekcji trzustki
30) Stan po zawale mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST do 12 miesięcy stosowania
31) Stan po zawale mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST do 30 dni stosowania
32) Stwardnienie rozsiane
33) Stwardnienie zanikowe boczne
34) Udokumentowana niewydolność serca w klasach NYHA II – NYHA IV
35) Wieloobjawowy miejscowy zespół bólowy typu I - odruchowa dystrofia współczulna oraz typu II – kauzalgia
36) Zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe

a tak w ogóle to ciekawa lektura....więc wklejam link

http://www.nfz-warszawa.pl/index/lekarz

są leki refundowane ale jest też wykaz środków pomocniczych....

przychodnia na ul. kopernika

Ponizej przedstawiam, co znalazlam w internecie na stronach NFZ-tu (www.nfz.gov.pl)
Na poczatek info o kontrakatch zawartych przez NZOZ PARTNERMED na rok 2007.
Kontraktow jest 5 - jeden na programy profilaktyczne, 4 na podstawowa opieke zdrowotna.

Kontrakty na rok 2007 maja nastepujace numery umowy:
16-00-02683-07-01
16-00-02683-07-02
16-00-02683-07-03
16-00-02683-07-04
16-00-02683-07-05

Kontrakt 16-00-02683-07-01:
środki zarezerwowane na:
a) program profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc- etap badań podstawowych,
b) program profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc- etap badań pogłębionych,
c) program profilaktyki chorób układu krążenia.

a wiec w roku 2007 - my Miedzyzdrojanie - powinnismy miec mozliwosc skorzystania z wyzej
wymienionych programow, poniewaz NFZ takie srodki zapewnia przychodni na ul. Kopernika.

Kontrakt 16-00-02683-07-02:
środki zarezerwowane na:
a) transport sanitarny w Podstawowej Opiece Zdrowotnej

na forum juz byla podjeta dyskusja w sprawie pogotowia i transporu sanitarnego.
Na podstawie umowy zawarten z NFZ-tem wynika, ze to wlasnie przychodnia na ul. Kopernika 4,
dzialajace pod nazwa NZOZ PARTNERMED powinna zapewniac mieszkancom Miedzyzdojow transport sanitarny w ramch podstawowej opieki zdrowotnej. Ciekawe, czy stan zagrozenia zycia tez sie tu wlicza, czy nie?

Kontrakt 16-00-02683-07-03:
środki zarezerwowane na:
a) nocna i świąteczna ambulatoryjna opieka lekarska,
b) świadczenia udzielone ubezpieczonemu spoza terenu OW NFZ w nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opiece lekarskiej,
c) świadczenia udzielone uprawnionemu na podstawie przepisów o koordynacji w nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opiece lekarskiej,
d) nocna i świąteczna ambulatoryjna opieka lekarska,
e) świadczenia udzielone ubezpieczonemu spoza terenu OW NFZ w nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opiece pielęgniarskiej,
f) świadczenia udzielone uprawnionemu na podstawie przepisów o koordynacji w nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opiece pielęgniarskiej.

a wiec w przypadku pogorszenia stanu zdrowia w godzinach wieczornych powinnismy uzyskac pomoc w przychodni na ul. Kopernika.
Czy tak jest? Znam przypadek wczasowiczki, ktora w dzien wolny od pracy miala krwotok i niestety miala powazne problemy
z uzyskanie jakiejkolwiek BEZPLATNEJ pomocy medycznej w Miedzyzdrojach!!!!

Kontrakt 16-00-02683-07-04:
środki zarezerwowane na:
a) świadczenia lekarza POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) dla ubezpieczonego spoza terenu OW NFZ,
b) świadczenia lekarza POZ,
c) świadczenia lekarza POZ udzielone uprawnionemu na podstawie przepisów o koordynacji,
d) świadczenia pielęgniarki POZ dla ubezpieczonego spoza terenu OW NFZ,
e) świadczenia pielęgniarki POZ,
f) świadczenia pielęgniarki POZ udzielone uprawnionemu na podstawie przepisów o koordynacji,
g) świadczenia położnej POZ
i) świadczenia położnej POZ udzielone ubezpieczonemu na podstawie przepisów o koordynacji,
j) świadczenia pielęgniarki szkolnej – osoba objęta grupową profilaktyką fluorkową,
k) świadczenia pielęgniarki szkolnej.

Kontrakt 16-00-02683-07-05:
środki zarezerwowane na:
a) nocna i świąteczna wyjazdowa opieka lekarska,
b) świadczenia udzielone ubezpieczonemu spoza terenu OW NFZ w nocnej i świątecznej wyjazdowej opiece lekarskiej,
c) świadczenia udzielone uprawnionemu na podstawie przepisów o koordynacji w nocnej i świątecznej wyjazdowej opiece lekarskiej,
d) nocna i świąteczna wyjazdowa opieka pielęgniarska,
e) świadczenia udzielone ubezpieczonemu spoza terenu OW NFZ w nocnej i świątecznej wyjazdowej opiece pielęgniarskiej,
f) świadczenia udzielone uprawnionemu na podstawie przepisów o koordynacji w nocnej i świątecznej wyjazdowej opiece pielęgniarskiej.

bez komentarza...
kody kontraktowanych produktow, srednia cene produktu (jednorazowej uslugi) - znajdziecie na stronach NFZ.
Oczywiscie takie szczegolowe informacje sa dostepne na temat kazdej placowki medycznej.

A czy wiecie, ze w Miedzyzdrojach dziala tylko jedna przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)? Oczywiscie - PARNERMED z ul. Kopernika - nota bene dzialajacy rowniez z oddzialem (filia) w Dziwnowie przy ul. Małej 3.
Druga przychodnia POZ - tak naprawde ma siedzibe administracyjna w Swinoujsciu.

Zwykły przypadek [ Huddy] [u]

Jestem
Jak ja za wami tęskniłam
chciałam się pochwalić : mam wreszcie 'Sprzedawca broni' Hugh Lauriego i jestem happy

House poruszony, niespokojny i rozczarowany sobą wrócił do siebie. Zamiast czwórki lekarzy czekała już na niego siódemka. Rozmnażali się przez pączkowanie, czy co? W tym momencie postanowił, że nawet na chwilę nie opuści więcej tego pomieszczenia. Kto wie kogo tu jeszcze ściągnął. Potrzebował spokoju i prywatności i nie bandy nowicjuszów do pilnowania.
- Co wy tu robicie? Nie wyraziłem się wystarczająco jasno? – zwrócił się do Tauba, Kutnera i 13.
- Chcemy pomóc – oznajmił w imieniu całej trójki Taub – To też nasza szefowa - pozostała czwórka patrzyła czekając na jego decyzje.
- Pląsawica lub choroba Parkinsona – odważnie wysunął swoją teorię Kutner – Podobno rano dostała niekontrolowanych drgawek.
- Dlatego właśnie cię zatrudniłem - ogłosił z niespodziewaną aprobatą House – Zostajesz. Rób testy.
- Tylko żadnej samowoli – ostrzegł - Nadal jestem waszym szefem – im więcej osób szukających rozwiązania tym lepiej.
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc - podrzuciła 13.
- Mało prawdopodobne - zbagatelizował House odwracając głowę do okna.
- Objawy nie są konkretne, ale dominuje w nich duszności.
- Nie pali, nie jest przesadnie narażona na pyły.
- Może to kwestia uwarunkowana genetycznie.
- Wątpię.
- Nie chcesz tego brać pod uwagę bo to nieuleczalne, czy masz jakieś logiczne powody? - spytał Forman. To głównie on wziął na siebie rolę głosu rozsądku House'a. Po wypowiedzeniu pytania, które pozostali obawiali się zadać zapadła nieznośna cisza. Diagnostykowi ciężko było przyznać, że jego sposób myślenia jest w 100% życzeniowy, nie poparty żadnymi dowodami. Nie radził sobie nawet z jej chorobą, koncepcja jej śmierć zupełnie go przerastała. Cała siódemka zmieszana przyglądała się jak ich szef, były szef i współopiekun Wilsona, zrezygnowany zwiesza głowę, po czym skinieniem zleca badanie.
- Spirometria – polecił neurolog, Amber i 13 skierowały się do drzwi, w których wpadły na zdyszanego onkologa.
- Zwiała mi – oznajmił biorąc głębokie oddechy – Szukam jej w....- House wywrócił oczyma
- Nie trudź się. Znalazłem ją – przerwał – Wróciła do sali. Na przyszłość nie daj się więcej nabrać na te jej sztuczki, udawaną nieporadność - pouczył.
- Ma w sali wszystko co niezbędne. Niczego nie potrzebuje, więc po nic dla niej nie wychodź. Choćby nie wiem jak długo trzepotała rzęsami i jak niewinnie się uśmiechała. Ile razy trzeba ci powtarzać, że może wygląda jak anioł, ale to podstępna manipulatorka.
- Swój pozna swego – rzucił Wilson z uśmieszkiem.
Diagnostyk nie zdążył rzucić ciętej riposty bo uruchomiły się pejdżery pozostałych w gabinecie lekarzy świadczące o zatrzymaniu akcji serca. House spojrzał w sufit.
'Czemu dał się Wilsonowi przekonać do wzięcia jej przypadku?'

rozpiska z patofizjo

To było kiedyś na stronie cmuja (tam kilka -acz mało- rzeczy się nie zgadza niestety> zostało zmodyfikowane) nie mam pod ręką tej rozpiski aby aktualizować.
tak na oko wykład nr 1 i 3 na pewno nie.
Porfirie, hemochromatozy. ?
Zespoły nefrytyczne i nefrotyczne, Barttera, Gitelmana i Liddle’a. -niby nie, ale na wykładzie były te zespoły....

no ale może się też przyda:

Program zajęć:
Wykłady
1. Rola patofizjologii w naukach lekarskich. Patofizjologia procesu starzenia się.
2. Molekularne aspekty procesu zapalnego i systemy przeciwzapalne.
3. Zakażenia: wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze i grzybicze.
4. Aspekty genetyczne chorób.
5. Patomechamizmy arytmii. Kardiomiopatie.
6. Patofizjologia nadciśnienia tętniczego.
7. Patomechanizmy niewydolności serca i krążenia.
8. Choroby restrykcyjne płuc. Patomechanizmy niewydolności oddechowej.
9. Przewlekłe choroby obturacyjne dróg oddechowych.
10. Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego.
11.Niewydolność wątroby i nadciśnienie wrotne.
12.Symptomatologia chorób nerek.
13.Patofizjologia tarczycy.
14.Cukrzyca i jej powikłania.
15.Ostre zaburzenia czynności mózgu.

Ćwiczenia
1. Integracyjne funkcje organizmu: homeostaza, stres, choroba. Zaburzenia termoregulacji, choroba oparzeniowa, patofizjologia gorączki.
2. Mediatory procesu zapalnego. MOF, SIRS.
3. Obrzęki: nerkowe, krążeniowe, wątrobowe.
4. Patofizjologia hiperlipidemii i otyłości.
5. Miażdżyca. Zaburzenia krążenia obwodowego.
6. Choroba niedokrwienna serca: dusznica bolesna stabilna i niestabilna, dusznica, Prinzmetala, zawał mięśnia sercowego. Zjawiska ogłuszenia, zamrożenia i hartowania.
7. Zapalenie wsierdzia i osierdzia. Choroba reumatyczna serca. Wady serca nabyte i wrodzone. Wady serca warunkowo-sinicze. Hemodynamika wad serca.
8. Obrzęk płuc. Nadciśnienie płucne. Zatorowość płucna. Serce płucne.
9. Patofizjologia choroby wrzodowej. Zapalenie żołądka i jelit. Krwawienia z przewodu pokarmowego.
10. Zespoły upośledzonego wchłaniania. Patomechanizmy biegunek, zaparcia i niedrożności.
11. Patofizjologia chorób wątroby i dróg żółciowych. Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki.
12. Zespoły nefrytyczne i nefrotyczne, Barttera, Gitelmana i Liddle’a. Ostra i przewlekła niewydolność nerek.
13. Patofizjologia układu czerwonokrwinkowego: niedokrwistości, nadkrwistości.
14. Patofizjologia układu białokrwinkowego: zespoły mieoproliferacyjne i mielodysplastyczne. Skazy krwotoczne: naczyniowe, płytkowe, osoczowe. Porfirie, hemochromatozy.
15. Patofizjologia podwzgórza, przysadki i nadnerczy.
16. Patofizjologia przytarczyc. Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Osteoporoza. Krzywica. Osteomalacja.
17. Zmienność częstości zatokowego rytmu serca (Heart rate variability – HRV) całodobowa, krótkoczasowa i w odpowiedzi na stymulację. Znaczenie HRV w kardiologii. Hiperglikemia – ćwiczenia z HRV.
18. Typy reakcji alergicznych. Choroby alergiczne i autoimmunizacyjne. Choroby tkanki łącznej.
19. Patofizjologia układu nerwowego: choroba Parkinsona, parkinsonizm, padaczka, demencja, choroby demielinizacyjne. Choroby naczyniowe mózgu: udar niedokrwienny, krwotoczny.
20. Patogeneza neuropatii układu autonomicznego, niewydolności układu autonomicznego. Testy układu autonomicznego: Próba Valsalvy, test głębokiego oddychania, próba pionizacji, izometryczny skurcz mięśni dłoni.

Koń kaszle - kiedy należy się niepokoić?

Kaszel jest jednym z objawów stanów patologicznych układu oddechowego, czyli dróg oddechowych i płuc. Jest to mechanizm obronny organizmu, mający na celu wydalenie z dróg oddechowych nadmiaru znajdującej się tam wydzieliny. Czasem mechanizm ten jest uruchamiany niepotrzebnie - gdy nabłonek pokrywający drogi oddechowe zostanie podrażniony przez czynniki zewnętrzne. Wtedy kaszel nie tylko nie jest korzystny, ale wręcz jest szkodliwy, gdyż zwiększa podrażnienie dróg oddechowych, co wzmaga odruch kaszlu i w ten sposób powstaje błędne koło.

W zależności od rodzaju schorzenia rozróżniamy kaszel:

* suchy - spowodowany podrażnieniem gardła lub dróg oddechowych,
* wilgotny - związany z odkaszlnięciem wydzieliny dróg oddechowych.

Sporadyczne kaszlniecie nie powinno niepokoić użytkownika konia. Może wystąpić u zupełnie zdrowych koni w stajni, przy wyjściu na wybieg lub przy rozpoczęciu jazdy kłusem. Jest to normalne, o ile kaszlowi nie towarzyszą inne objawy, takie jak:

1. Podwyższenie temperatury ciała.
Norma to 37.5 - 38.5 °C; należy pamiętać, że temperaturę mierzy się w spoczynku a nie po wysiłku zwierzęcia.
2. Zwiększenie częstotliwości oddechów.
Norma (w spoczynku) to 8 - 16 oddechów na minutę.
3. Wypływ z nosa.
Wodnisty wypływ, szczególnie po wysiłku nie powinien niepokoić. Natomiast ropna wydzielina jest objawem chorobowym.
4. Utrata apetytu.
5. Apatia ("posmutnienie").
6. Spadek kondycji i wydolności wysiłkowej konia.

Najczęstsze czynniki powodujące podrażnienie dróg oddechowych i tym samym prowokujące wystąpienie kaszlu, to:

1. Wirusy

Ważna jest systematyczna profilaktyka. U koni ze skłonnością do problemów oddechowych zaleca się stosowanie szczepionek przeciwko grypie, rozszerzonych o antygeny wirusów typu Herpes.

2. Bakterie

Pewna ilość bakterii saprofitycznych i warunkowo chorobotwórczych normalnie bytuje w drogach oddechowych. Problem zaczyna się wtedy, gdy spadnie naturalna odporność organizmu, np. na skutek przeziębienia. Do rozwoju zakażenia bakteryjnego może także dojść w przypadku infekcji bakteriami chorobotwórczymi, np. paciorkowcami wywołującymi zołzy.

3. Pasożyty

Kaszel tła pasożytniczego występuje głownie u młodych zwierząt. Wywoływany jest głównie przez glistę końską, której cykl rozwojowy odbywa się między innymi w płucach.
Dlatego należy pamiętać o częstym odrobaczaniu, zwłaszcza źrebiąt.

4. Pył i kurz:

1. w stajni

Największe zapylenie występuje w trakcie zmiany ściółki. Konie powinny w tym czasie przebywać poza stajnia.
Drugi momentem krytycznym jest podawanie siana. Konie z problemami oddechowymi powinny dostawać siano moczone w wodzie.

2. na placu treningowym.

Najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie zapylenia np. przez zraszanie placu przed treningiem.

5. Zarodniki grzybów

Zarodniki grzybów masowo występują w słomie, zwłaszcza słomie kiepskiej jakości. Są to najczęstsze czynniki uczulające, co może prowadzić do rozwoju przewlekłego obturacyjnego zapalenia płuc (COPD). U koni podatnych na problemy z układem oddechowym wskazana jest zmiana ściółki ze słomy na trociny.

6. Pyłki roślin

Konie podobnie jak ludzie bywają uczulone na niektóre pyłki np. lipy lub zbóż. Bywa tak, że w środowisku jest jakiś czynnik powodujący podrażnieniena, najczęściej nie wiadomo jaki. Często sama zmiana miejsca pobytu przynosi koniowi ulgę.

7. Amoniak i siarkowodór.

Gazy te powstają z naturalnego rozkładu końskich odchodów. Dlatego ważna jest prawidłowa wentylacja stajni, zwłaszcza zimą, gdy konie przebywają w niej prawie cały dzień. Nie należy zamykać stajni na noc na głucho.

8. Choroby serca

Niektóre choroby serca we wstępnej fazie mogą manifestować się kaszlem, któremu towarzyszy spadek wydolności wysiłkowej.

Podsumowanie
W wystąpieniu schorzeń dróg oddechowych manifestujących się kaszlem, ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Dlatego w profilaktyce pierwszoplanową rolę odgrywa troska o warunki zoohigieniczne oraz regularne szczepienia i odrobaczenia.
W przypadku wystąpienia suchego kaszlu bez innych, wymienionych wyżej objawów, można zastosować zioła i syropy rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych. Są one dostępne w sklepach z artykułami jeździeckimi. Środki te często przynoszą poprawę.
W przypadku dłużej utrzymującego się kaszlu lub zaobserwowania innych objawów, należy wezwać weterynarza aby zbadał konia i zalecił właściwe leczenie

Źródło:

http://www.szpitalkoni.com.pl/index1.html?http%3A%2F%2Fwww.szpitalkoni.com.pl%2Fwww%2Farchiwum01.htm

Niedomoga tkanki łącznej w płucach

Wiadomo, że w chorobach układowych z niedomogą tkanki łącznej (ZM czy EDS) zajętych jest wiele narządów, ale szczególną uwagę musimy też zwrócić na układ oddechowy.

Zmiany mogą dotyczyć górnych i dolnych dróg oddechowych, miąższu płucnego, naczyń płucnych, opłucnej i mięśni oddechowych. Chory może mieć jednocześnie kilka typów zaburzeń w układzie oddechowym. Bardzo często występuje duże upośledzenie funkcji oddechowej, spowodowane skrzywieniem bocznym kręgosłupa i osłabieniem mięśni klatki piersiowej. Dlatego w zespole Marfana czy Ehlersa - Danlosa wykazuje się większą podatność na zapalenie płuc, oskrzeli czy astmę.

Ponieważ dochodzi także do osłabienia mięśni oddechowych, objawy ze strony układu oddechowego mogą być pierwszymi objawami układowej choroby tkanki łącznej, wyprzedzając inne nawet o kilka lat. Zatem chorych z częstymi dolegliwościami i zmianami śródmiąższowymi płuc należy diagnozować w kierunku układowej choroby tkanki łącznej.

Najczęstszą przyczyną zmian śródmiąższowych w układowych chorobach tkanki łącznej jest śródmiąższowe włóknienie płuc (często rozwija się niewydolność oddechowa). Radiogramy płuc nie wykazują zmian lub tylko cechy rozdęcia tkanki płucnej. Dopiero badania czynnościowe płuc mogą wykazać zaburzenia wentylacji typu restrykcyjnego, ze zmniejszeniem całkowitej pojemności płuc, pojemności życiowej i natężonej pojemności życiowej oraz obniżeniem zdolności dyfuzyjnej płuc dla tlenku węgla. Część chorych nie ma wyraźnych objawów ze strony układu oddechowego i nieprawidłowych zjawisk w konwencjonalnym badaniu radiograficznym klatki piersiowej, mimo to każdy chory z osłabioną tkanką łączną powinien mieć wykonane przynajmniej zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej. Wskazane jest także wykonanie HRCT , które często pozwala na wykrycie zmian. Oprócz tego pomocne są też badania czynnościowe płuc, łącznie z badaniem wysiłkowym, jak test marszu. Natomiast echokardiografia pozwala na wykrycie nadciśnienia płucnego (izolowanego lub spowodowanego chorobą śródmiąższową).

Chorzy z osłabioną tkanką łączną narażeni są ponadto na powikłania w układzie oddechowym wywołane leczeniem. Takie leki, jak metotreksat, penicylamina czy inne mogą powodować zmiany śródmiąższowe płuc, a leki immunosupresyjne prowadzić do zakażeń oportunistycznych, jak pneumocystodoza.

Często wystepuje przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dominuje wówczas suchy kaszel lub z odkrztuszaniem, świsty. U części chorych występują też rozstrzenie oskrzeli różnej wielkości, widoczne dobrze w HRCT. Badania czynnościowe wykazują zaburzenia wentylacji typu obturacyjnego. Częstym powikłaniem jest zapalenie opłucnej (suche lub wysiękowe). Spotyka się włóknienie górnych płatów. W płatach dolnych są to zwykle rozstrzenie cylindryczne. Chorzy skarżą się wtedy często na kaszel z odkrztuszaniem, mają nawracające zakażenia, powikłaniem bywa odma opłucnowa oraz krwioplucia.

Leczenie chorych ze zmianami śródmiąższowymi zależy od typu tych zmian. Gwałtownie przebiegające powikłania, jak krwawienie pęcherzykowe, ostre zapalenie płuc, rozlane uszkodzenie pęcherzyków płucnych, gwałtownie przebiegające organizujące się zapalenie płuc, wymagają intensywnego leczenia.

Nowości wśród leków

Nowy lek spowalniający tętno obniża ryzyko zawału o 36 proc. (źródło: PAP; Gazeta Wyborcza 2008-09-10 )

Wprowadzony trzy lata temu lek, który spowalnia tętno - iwabradyna, zmniejsza ryzyko zawału o 36 proc. u osób z chorobą wieńcową serca - poinformowali kardiolodzy na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Jak podkreślił prof. Krzysztof Filipiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, korzyści z tego leku mogą odnieść zwłaszcza ci pacjenci z chorobą wieńcową, których tętno wynosi 70 lub więcej uderzeń na minutę i którzy nie mogą stosować najpopularniejszych leków spowalniających akcję serca - tzw. beta- blokerów. Najnowsze badania potwierdziły też, że częstość akcji serca jest ważnym czynnikiem ryzyka zawału; obok wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy i palenia. Chorzy na serce z tętnem 70 i więcej uderzeń na minutę byli o 46 proc. bardziej narażeni na zawał i o 34 proc. na zgon, w porównaniu z osobami, których serce biło wolniej. Jak przypomniał prof. Andrzej Rynkiewicz, obecnie w leczeniu choroby wieńcowej stosuje się standardowo leki zwalniające akcję serca, z grupy beta-blokerów. Jednak, nie wszystkie osoby dobrze je tolerują, albo nie tolerują ich optymalnych dawek. Dotyczy to np. starszych ludzi, u których beta-blokery mogą powodować silny spadek ciśnienia, grożący zawrotami głowy i zasłabnięciem. Leki z tej grupy są przeciwwskazane u osób chorych na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), bo mogą zwężać oskrzela. Ponadto, w dużych dawkach beta-blokery osłabiają męską potencję i mogą nasilać niedokrwienie kończyn dolnych, wymieniał prof. Rynkiewicz. Dlatego naukowcy ciągle poszukują nowych leków, które skutecznie obniżałyby tętno i miały mniej działań ubocznych. Jednym z ostatnich owoców tych poszukiwań jest iwabradyna - lek, który w 2006 roku został uznany za standard w leczeniu choroby wieńcowej przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Działa on na węzeł zatokowy, strukturę wielkości główki od szpilki, która decyduje o częstości akcji serca.

W najnowszych badaniach nad iwabradyną - o nazwie BEAUTIFUL, udział wzięło niemal 11 tys. pacjentów z chorobą wieńcową z 33 krajów, w tym ok. 1000 chorych z Polski. Ich średnia wieku wynosiła 65 lat. Wszyscy byli leczeni na chorobę wieńcową zgodnie ze standardami, tj. z użyciem leków z czterech podstawowych grup - przeciwzakrzepowego (pochodna kwasu acetylosalicylowego), leku obniżającego cholesterol z grupy statyn, leku z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny lub blokera receptora angiotensyny oraz leku z grupy beta-blokerów. Część pacjentów otrzymywała iwabradynę, a część placebo. Po 19 miesiącach okazało się, że u chorych z tętnem 70 i więcej lek obniżał ryzyko zawału serca o 36 proc., a konieczność wykonania operacji wszczepienia by-passów lub wykonania angioplastyki wieńcowej - o 30 proc. Badania trwały za krótko, by wykazać, czy iwabradyna obniża też ryzyko zgonu pacjentów, podkreślił prof. Filipiak. Za najważniejsze niepożądane działanie leku prof. Filipiak uznał bradykardię, czyli spadek akcji serca poniżej 50 u niektórych pacjentów.

Jak ocenili kardiolodzy obecni na konferencji, praca ta wskazuje że iwabradyna może być wykorzystana na szeroką skalę w leczeniu osób z chorobą wieńcową. Jest to o tyle istotne, że - jak wskazują badania - aż 50 proc. polskich pacjentów z tym schorzeniem ma zbyt wysokie tętno, tj. powyżej 70 uderzeń na minutę. "Oznacza to, że albo lek, który dostają nie działa u nich, albo jego dawka jest źle dobrana" - podkreślił prof. Andrzej Rynkiewicz.
Choroba wieńcowa (inaczej choroba niedokrwienna serca) ciągle zajmuje pierwsze miejsce wśród przyczyn umieralności mieszkańców Unii Europejskiej. W Polsce cierpi na nią 2 mln osób i zdarza się od 80 tys. do 100 tys. zawałów rocznie.

Szczegóły pierwszych projektów IMI ujawnione

Komisja Europejska opublikowała informacje o pierwszych projektach, które otrzymają wsparcie w ramach wspólnych inicjatyw technologicznych (WIT) na rzecz Inicjatywy Innowacyjna Medycyna (IMI). W sumie 15 projektów podzieli się budżetem w wysokości 246 mln EUR. Z tej kwoty 110 mln EUR pochodzić będzie z Siódmego Programu Ramowego (7PR) a pozostałe 136 mln EUR dołożą przedsiębiorstwa farmaceutyczne w postaci np. kadr, laboratoriów, materiałów i badań klinicznych.

Inicjatywa IMI jest jedną z pięciu WIT uruchomionych dotychczas w 7PR. Umożliwia ona wspólną pracę organizacji badawczych i przedsiębiorstw farmaceutycznych w celu poszerzenia wąskich gardeł, jakie pojawiają się obecnie na drodze do opracowania nowych leków. Narzędzia stworzone w ramach IMI pomogą na przykład naukowcom przyśpieszyć wykonywanie badań przesiewowych przyszłych leków pod względem wydajności i bezpieczeństwa. Ważnym elementem IMI są także szkolenia i dzielenie się wiedzą.

Na pierwsze zaproszenie do składania wniosków w ramach IMI, które zamknięto w lipcu 2008 r., wpłynęło 150 wniosków od konsorcjów składających się z organizacji, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), organizacji zrzeszających pacjentów oraz organów administracji publicznej. Wspomnianych 15 projektów zostało wybranych do współfinansowania przez niezależnych ekspertów na podstawie rygorystycznych kryteriów naukowych oraz zdolności pokonania wąskich gardeł w procesie opracowywania leków.

"Z radością obserwuję, jak ten pionierski model współpracy między przedsiębiorcami a Komisją z powodzeniem przyjmuje się w całej Europie" - zauważa Arthur Higgins, dyrektor naczelny Bayer Healthcare oraz prezes Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA). "Inicjatywa IMI wyznaczy nowe standardy w wymianie danych i wiedzy."

Wybrane projekty dotyczą różnych problemów i chorób: cztery z nich skupiają się na szkoleniach, a trzy będą zajmować się problemami związanymi z bezpieczeństwem i wydajnością leków. Na froncie walki z chorobami znalazły się projekty zajmujące się cukrzycą, nowotworami, bólem, zaburzeniami psychicznymi, schorzeniami neurozwyrodnieniowymi, astmą oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (COPD).

Negocjacje umów dotyczących projektów są w trakcie i powinny zostać zamknięte do końca tego roku. Drugie zaproszenie do składania wniosków w ramach inicjatywy IMI przewidziano na jesień 2009 r. Wówczas w centrum zainteresowania znajdą się prawdopodobnie onkologia, diagnozowanie chorób zakaźnych, przewlekłe choroby zapalne oraz zarządzanie wiedzą.

"Cieszę się, że to wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne przynosi owoce. Naszym celem jest, aby Europa stała się czempionem badań naukowych w dziedzinie biofarmaceutyki" - mówi Janez Potocnik, Europejski Komisarz ds. Nauki i Badań. "W czasach kryzysu taki model współpracy okazuje się być dobrze przystosowany, by zarówno realizować cele UE w zakresie konkurencyjności, jak i spełniać potrzeby związane z ochroną zdrowia publicznego.

Wspólne inicjatywy technologiczne to nowość, która pojawiła się w 7PR i jak dotąd uruchomiono pięć tego typu partnerstw publiczno-prywatnych: inicjatywy IMI; inicjatywę dotyczącą osadzonych systemów komputerowych (ARTEMIS); inicjatywę Clean Sky (czyste niebo) zajmującą się aeronautyką i transportem powietrznym; Radę Doradczą Europejskiej Inicjatywy w Nanoelektronice (ENIAC); oraz inicjatywę w zakresie ogniw paliwowych i wodoru (FCH).

Dzięki połączeniu publicznych i prywatnych działań badawczych w najważniejszych obszarach, programy te powinny wzmocnić europejską konkurencyjność i poprawić jakość życia. W ramach WIT Komisja wspiera finansowo udział w badaniach sektora publicznego, MŚP i innych zainteresowanych stron, jak np. grup pacjentów, podczas gdy przedsiębiorcy sami finansują swój udział.

Budżet inicjatywy IMI na lata 2008-2013 wynosi 2 mld EUR, z czego połowa finansowana jest przez Komisję a połowa przez przedsiębiorców.

Źródło: CORDIS

Więcej informacji: Inicjatywa Innowacyjna Medycyna (IMI): http://www.imi-europe.org Strony IMI w serwisie Europa: http://imi.europa.eu/ Wspólne inicjatywy technologiczne (WIT): http://cordis.europa.eu/fp7/jtis/home_en.html

Źródło danych: Komisja Europejska, Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA)
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji otrzymanych od Komisji Europejskiej i Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA)

Test z patofizjo

Patofizjo wyjście poprawka I 2008

1.Powikłania choroby trzewnej:
Odp.wszystkie tak jak w standardowych testach z zeszłego roku.
2.Przyczyny zawału serca
1)nadciśnienie
2)tamponada
3)niedomykalność zastawki mitralnej
4)niewydolność krążenia
Odp. 1i 2
3. Zwiększenie wyrzutu minutowego
Odp. Przetoka żylno-tętnicza
4.Zwiększenie obciążenia następczego
Odp. Niedomykalność zastawki mitralnej
5. Sinica spowodowana jest?
1)kwasica metaboliczna (albo kruchość naczyń )dokładnie nie pamiętam?
2)skaza osoczowa
3)coś z płytkami(chyba małopłytkowość)
4)niedobór witaminy K
Odp. 2i3
6.Wskażnikiem kwasicy jest?
Odp. Kondensacja ………
7.Przy kwasicy metabolicznej ?
Odp. Wszystkie z wyjątkiem hipowentylacji (pytanie jak w testach z wcześniejszych lat)
8. Co powoduje powstanie wrzodów żołądka?
Odp. Wszystko z wyjątkiem wzmożonej produkcji HCL (pytanie jak w testach wcześniejszych)
9.Przy leczeniu wrzodów dwunastn
1) cyklooksygenazę icy stosuje się?
2) prostacykliny
3) serotonina
4) histamina
Odp. 3i4
10. Co nie powstanie w przewodnieniu izoosmotycznym ?
Odp. Obrzęk mózgu
11. Co powoduje przejście płynu z przestrzeni zewn. do wew.?
Odp. Hipoospotyczne ????
12.Obliczyć klirens?
Odp.625ml/min
13.Powiązane z pytaniem 12 mierzy się wtedy
Odp. kwas para amino hipuronowy
14.Powiązane z pytan. 13 jest to wskaźnik?
Odp. kłębuszkowego przesączu osocza
15…………..jakieś pytanie nie pamiętam o co chodziła ale odpowiedz była :Mocz jest tej samej gęstości jak odbiałkowane osocze.
16.Niewydolność prawokomorowa spowoduje ?
Odp. Poszerzenie naczyń żylnych obwodowych
17. Co powstanie przy nadciśnieniu wrotnym?
Odp. Splenomegalia , wodobrzusze
18.Co jest powikłaniem nadciśnienia wrotnego?
Odp. marskość wątroby, niedokrwienie
19.Co nie należy do choroby obturacyjnej ?
Odp. odma
20.W chorobie Cuschinga co jest przyczyną hiperglikemi?
Odp. wzrost glukoneogenezy (NIE INSULINOOPORNOŚĆ!!!)
21.Co występuje z powodu braku Fe
1)zapalenie języka
2)……..
3)…….
4)demielinizacja wł.nerwowych
Odp. wszystko z wyjątkiem demielinizacji
22.Co nie jest objawem rozedmy?
Odp. Zaburzenie wdechu
23.Co nie jest objawem astmy?
Odp. zaburzenia wyłącznie wdechu
24.Przy przewlekłej niewydolności trzustki?
Odp.Wystąpi żółtaczka cholecystok.
25. Przy niewydolności trzustki co nie wystąpi?
Odp. Spadek wydzielania lipazy
26.Przy niewydolności trzustki wystąpi?
Odp.wzrost produkcji amylazy
27. Co nie wystąpi w mocznicy?
Odp. wzrost lipidów
28. Krwawienie dostawowe ?
Odp. Niedobór osoczowych czynników krzepnięcia
29.Przedsionkowy czynnik naddiuretyczny?
1)wzrost resorpcji H20
2)spadek ADH
3) obkurczanie naczyń
4)pobudz.przez sk. przedsionków
Odp.2
30.W nerczycy nie występuje ?
Odp. Żadna (jak w wcześni. Testach)
31.U zdrowych ludzi FEW?
Odp. 70-75%
32.Zaburzenie,które nie jest charakterystyczne dla nerczycy?
Odp.Kamica nerkowa
33.Standardow tabelka jak w wcześń. testach
Odp. Wzrost Ca i spadek lub stały poz. P
34.Pierwotny niedobór laktozy?
Odp. prawidł. odp. była coś z ksylulozą ale nie mam pojęcia dlaczego ????????????
35.Co nie wystąpi w astmie ?
Odp. Pobudz. wł. Alfa –adrenergicznych
36.Przeciek żylny gdy went/perf. < 0,8
37. W chorobie Addisona ?
Odp. hiperglikemia
38.W chorobie Addisona
Odp. Kwasica
39.Nadczynność wzrost TH4, spadek TSH
40.Wole Hashimoto
Odp. Bradykardia
41. Kwaśność miareczkowa
Odp. Wydalanie jonów wodorowęglanowych w postaci H2PO4
42.Zatrucie wodne
Odp. Przewodnienie hipotoniczne
43. Przewodnienie hipotoniczne –wystąpi obrzęk mózgu(możliwe było , że pytali co nie wystąpi ???dokładnie nie pamiętam)
44.Przewodnienie izotoniczne ,co jest skutkiem albo nie jest(nie pamiętam?)
1)wzrost powrotu żylnego
2)obrzęk obwodowy
3) zast. w płucach
4) obrzęk mózgu